25006, м.Кропивницький, вул. Тараса Карпи (Тимірязєва), 83/52
(0522) 270927, 270595, 270696, факс (0522) 320437

Електронний документообмін

Електронний первинний документ бухгалтерського обліку, складений у відповідності з вимогами законодавства, має юридичну силу!
Обмінюйтесь первинними документами зі своїми контрагентами!!!
ЕДО

Акції

«Інтелект-Сервіс Кіровоград» прагне створити найсприятливіші умови для розвитку бізнесу наших клієнтів і також для добробуту їх сімей.
Саме тому ключову роль у нашій діяльності відіграють акції та спеціальні пропозиції.
Детальніше

Твій час захистити свій ЕЦП


Натисни сюди

Актуальні новини

Переглянути всі новини можна тут

 

 

Зверніть увагу! Відновлено функцію автоматичного оновлення програмного комплексу!!


M.E.Doc на Всеукраїнському круглому столі «Інновації та розвиток національної економіки в умовах Євроінтеграції»

14 березня 2018 року в Києві за ініціативою Торговельно-економічного коледжу Київського національного торговельно-економічного університету відбувся Всеукраїнський круглий стіл на актуальну та важливу тему «Інновації та розвиток національної економіки в умовах Євроінтеграції». Розробник M.E.Doc вже давно веде плідну співпрацю із цим навчальним закладом, і, звичайно, не оминув увагою такий корисний захід.

Метою круглого столу було ознайомлення з новітніми IT-технологіями та обмін практичним досвідом та розширення шляхів співпраці для реалізації спільних проектів. Головним чином обговорювали викладання та застосування сучасних технологій у підготовці майбутніх фахівців економічної сфери.

Під час зустрічі проходило дискусійне обговорення, тематику якого визначали доповіді практикуючих фахівців провідних IT-компаній. Зокрема, представник учбового центру розробника програми M.E.Doc Артем Кім розповів присутнім про розвиток електронного документообігу в Україні, про переваги та широкі можливості, які надає цей процес. Він наголосив на перспективності та значущості переходу на обмін первинними документами саме в електронному вигляді та високій ролі цього напряму взаємодії між діловими партнерами.

Організаційним комітетом на чолі із головою, директором коледжу ТЕК КНТЕУ Олегом Вікторовичем Олійником, був відзначений високий рівень доповідей. Також комітет підкреслив перспективність впровадження сучасних інформаційних технологій в процес навчання та необхідність продовження налагодженої співпраці, зокрема із навчальним центром M.E.Doc.

Загалом Всеукраїнський круглий стіл пройшов успішно та плідно, а робота заходу продемонструвала ефективність співпраці закладів вищої освіти з провідними IT-компаніями.

 Сплата ЄСВ у 2018 році членами фермерських господарств

З 1 січня 2018 року відбулися значні зміни в оподаткуванні фермерів єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ).

Так, з 01.01.2018 р. члени фермерського господарства виключені із переліку платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ та водночас визнані платниками ЄСВ, крім тих, які підлягають страхуванню на інших підставах (ст.4, ст.10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI; далі – Закон № 2464).

У зв’язку з цим члени фермерських господарств з 01.01.2018 р. зобов'язані стати на облік в податкових органах, як платники ЄСВ, та сплачувати ЄСВ за себе.

Взяття на облік

Для взяття на облік платником ЄСВ членам фермерських господарств необхідно подати до податкового органу за місцем проживання заяву про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, який затверджено наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162. У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ, накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.).

Докладно про це читайте у листах ДФСУ від 12.01.2018 р. № 1020/7/99-99-13-02-01-17 та від 19.01.2018 р. № 1638/7/99-99-13-02-01-17.

Зверніть увагу! Засновники фермерського господарства, які є родичами або членами сім'ї, але при цьому відповідно до Статуту господарства не є членами фермерського господарства, не є платниками ЄСВ у розумінні Закону № 2464. Дане роз’яснення було надано ДФСУ у листі від 29.01.2018 р. № 300/6/99-99-13-02-01-15/ІПК. Тобто членами фермерського господарства – платниками ЄСВ є лише ті особи, які внесені до Статуту фермерського господарства.

Перелік осіб, які звільнені від сплати ЄСВ

Обов’язок щодо постановки на облік та сплати ЄСВ, як члена фермерського господарства, не поширюється на:

 1.  членів фермерських господарств, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства);
 2.  членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов'язаний стати на облік в органах доходів і зборів як платник ЄСВ.

Пенсійний фонд України листом від 05.12.2017 р. № 38450/03-13 надав роз’яснення щодо переліку пенсіонерів та інвалідів, які звільняються з 01.01.2018 від сплати ЄСВ.

Отже, звільняються від сплати ЄСВ за себе фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени фермерського господарства, які:

 1.  отримують пенсію за віком (у тому числі на пільгових умовах);
 2.  отримують дострокову пенсію (у тому числі на пільгових умовах);
 3.  отримують пенсію зі зниженням пенсійного віку (у тому числі на пільгових умовах);
 4.  є особами з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги;
 5.  досягли пенсійного віку та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії).

Зазначена пільга не поширюється на осіб, які:

 1.  отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника та не досягли пенсійного віку;
 2.  отримують пенсію за вислугу років та не досягли пенсійного віку.

Докладно про це читайте тут.

Голови фермерських господарств

В Законі України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-ІV (далі – Закон № 973) розрізняються поняття «голова фермерського господарства» та «члени фермерського господарства», які регламентуються різними статтями Закону № 973.

Головою сімейного фермерського господарства без статусу юрособи є член сім’ї, зареєстрований як фізособа - підприємець, і визначений договором про створення сімейного фермерського господарства, а отже сплачує ЄСВ за себе, як підприємець.

Якщо голова фермерського господарства, зареєстрованого як юрособа, виконує функції керівника або бухгалтера вказаної організації, то таке фермерське господарство використовує його працю, як працю найманого працівника, а тому він не повинен самостійно сплачувати ЄСВ.

База нарахування ЄСВ за 2018 рік

ЄСВ нараховується на суму доходу, отриманого від діяльності, яка оподатковується податком на доходи (у межах максимальної бази нарахування ЄСВ). Сума внеску за місяць не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, в тому числі якщо за відповідний місяць або квартал не отримано дохід.

Сплата ЄСВ у 2018 році

Члени фермерських господарств зобов'язані сплачувати за себе ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (абз. третій част. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Такі платники можуть сплачувати ЄСВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили. При цьому суми ЄСВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Слід наголосити, що ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а за несвоєчасну сплату ЄСВ передбачено фінансову відповідальність, а саме:

 1.  накладається штраф у розмірі 20 % своєчасно несплачених сум;
 2.  на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом № 2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня фактичної сплати (перерахування) включно.

Отже, члени фермерського господарства нараховують ЄСВ за себе за календарний квартал, тобто вперше за І квартал 2018 року та сплачують його до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, тобто за І квартал 2018 року – до 20.04.2018 року.

Фінансова звітність за 2017 рік: нюанси подання та оприлюднення

З 1 січня 2018 року набули чинності зміни до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі – Закон № 996), якими, зокрема, змінено порядок подання та оприлюднення фінзвітності. Крім того, збільшено коло підприємств, які при складанні фінзвітності зобов’язані обов’язково застосовувати міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ).

Так, МСФЗ для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності обов'язково мають застосовувати також:

1) підприємства, що становлять суспільний інтерес (підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до біржових торгів, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди);

2) підприємства, які належать до великих підприємств. З 01.01.2018 року до великих належать підприємства, які відповідають щонайменше 2-м із таких критеріїв:

- балансова вартість активів – понад 20 млн євро;

- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – понад 40 млн євро;

- середня кількість працівників – понад 250 осіб ;

3) публічні акціонерні товариства, підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Дата переходу на МСФЗ для таких підприємств, є 01.01.2018. Також ці підприємства можуть обрати датою переходу на МСФЗ 01.01.2017 (лист Мінфіну від 29.12.2017 р. № 35210-06-5/37175).

Подання фінансової звітності

У листі від 27.02.2018 р. № 35210-06-5/5570 Мінфін роз’яснив питання щодо подання фінзвітності підприємствами, які вперше застосовують МСФЗ.

Підприємства, які вперше застосовують МСФЗ з датою переходу 01.01.2018, подають фінансову звітність за 2017 рік, складену згідно із вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (далі - НП(С)БО).

Проміжна фінансова звітність, річна фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за 2018 рік складається та подається цими підприємствами відповідно до вимог НП(С)БО.

Зверніть увагу! Для забезпечення порівнянності показників фінансової звітності підприємств, які вперше застосовують МСФЗ з датою переходу 01.01.2018, такі підприємства перераховують проміжну фінансову звітність, річну фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за 2018 рік, включаючи вступний баланс на 01.01.2018 за МСФЗ згідно з вимогами МСФЗ 1. Починаючи з 01.01.2019, зазначені підприємства складають проміжну фінансову звітність, річну фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за 2019 рік за МСФЗ. При цьому в якості порівняльної інформації в проміжній фінансовій звітності, річній фінансовій звітності та консолідованій фінансовій звітності за 2019 рік використовуються показники фінансової звітності за 2018 рік, трансформованої відповідно до вимог МСФЗ.

Оприлюднення фінансової звітності

Згідно з част. 3 ст. 14 Закону № 996 оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці (у повному обсязі) зобов’язані не пізніше, ніж до:

 - 30 квітня року, що настає за звітним періодом, – підприємства, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), публічні акціонерні товариства, суб'єкти природних монополій на загальнодержавному ринку та підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення;

 - 1 червня року, що настає за звітним періодом, – великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства (норма діє з 01.01.2019 року);

 - 1 червня року, що настає за звітним періодом, – інші фінансові установи, що належать до мікропідприємств та малих підприємств (норма діє з 01.01.2019 року).

Мінфін у листі від 27.02.2018 р. № 35210-06-5/5570 роз’яснив, що оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності за 2017 рік здійснюється у порядку, встановленому Законом № 996 у редакції, яка діяла до 01.01.2018.

Тобто, публічні акціонерні товариства, підприємства - емітенти іпотечних облігацій, іпотечних сертифікатів, облігацій підприємств і сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, а також професійні учасники фондового ринку, банки, страховики та інші фінансові установи зобов'язані не пізніше ніж до 30 квітня 2018 року оприлюднити річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність за 2017 рік разом з аудиторським висновком шляхом розміщення на власній веб-сторінці з опублікуванням у періодичних або неперіодичних виданнях.

У розробника M.E.Doc є чудова новина та привід для гордості!✨

Керуючий партнер компанії Олеся Линник увійшла не лише в престижний ТОП-50 проекту «Леді Бізнесу», який організувавЖурнал "БИЗНЕС", а й в почесний ТОП-5 "Леді бізнесу: IT та телеком" https://business.ua/bizn…/…/2921-ledi-biznesu-it-ta-telekom/ 
Адже хто, як не ця завзята та сильна леді, на це заслуговує!

В свіжому номері видання «Бізнес» можна ознайомитись зі списком найуспішніших бізнесвумен, чиї досягнення гідні поваги та захоплення (https://business.ua/…/2927-ledi-biznesu-50-najuspishnishik…/), а також прочитати цікаве та щире інтерв’ю Олесі, в якому вона розповіла про своє ставлення до жінок у бізнесі та до своєї роботи, а також зізналася: «Я не ходжу на роботу працювати, я живу своєю роботою»!

Читайте інтерв'ю Олесі: https://business.ua/…/2908-ya-ne-khodzhu-na-robotu-pratsyu…/

 


“Я не ходжу на роботу працювати, я живу своєю роботою”

Олеся Линник, керуючий партнер компанії-розробника програми М.Е.Doc, — про виживання як досягнення, улюблену справу і мільйон нових уроків

— Хто з бізнес-леді в Україні та світі є для вас авторитетом?

— В Україні дуже багато ініціативних і успішних пані. Ще й гарних при цьому. І в усіх є чому повчитися. Мене будь-яке інтерв’ю й спілкування з успішними людьми надихає, вчить і мотивує. У кожному можу знайти якості для наслідування. Тому назвати одну-єдину бізнес-леді не можу. У вашому рейтингу кожна панянка викликає захоплення. Я аплодую їм усім! І шалено щаслива, що опинилася в одному списку з Такими жінками.

Я взагалі люблю і поважаю самостійних і самодостатніх жінок. Для цього не обов’язково ставати бізнес-леді. Важлива самореалізація. Не важливо, в якій сфері. Актриса, художник, вчитель-програміст, лікар... Головне, щоб вона в цьому була супер. І добре б ще, щоб це приносило нашим жінкам фінансову свободу і незалежність. Тоді й особисті відносини чесніше і щасливіше складаються.

— Чи є гендерний поділ в бізнесі? У чому його суть?

— Гендерний поділ, на мій погляд, — це якісь забобони, інсинуації і “відмазки” людей, які нічого не роблять... Талановитими і крутими бувають і чоловіки, і жінки. Здібності й успішність не статевою ознакою визначаються. Просто є перелік здібностей і сильних рис, які частіше характерні або для жінок, або для чоловіків. Років 20 тому в пошуках рецепта побудови бізнесу я аналізувала успішні компанії моїх знайомих і партнерів. Вони були старші. І мені було цікаво, чому в них вийшло? Хто молодець? І виявлялося, що якщо це був успішний чоловік — керівник і засновник, то поруч стояла жінка, яка компенсувала всі його недоліки і виконувала нікому не помітну рутинну роботу... А за успішною жінкою-трудягою завжди знаходився чоловік — стратег, мрійник чи опора. Добре виходить, коли є інь та янь.

Ми дуже різні з чоловіками. І хоч жінки і роблять все краще і правильніше за чоловіків, без них нам нема чого робити! Велике, успішне робить не одна людина! Ми просто завжди бачимо лідера! Головного! Але якщо придивитися, то завжди знайдуться люди в тіні, які виконували свою роль і внесли лепту в успіх цієї людини. Це може бути любов мами, турбота бабусі, суворість батька, мудрість друга, гроші партнера, команда — тобто всі, кому бізнесмен зобов’язаний своїм успіхом.

— Для вас робота — це хобі, заробіток, реалізація, соціальна активність... Що превалює?

— Я не ходжу на роботу працювати. Я живу своєю роботою. Як свідчить китайська мудрість, “хочеш все життя не працювати — займайся улюбленою справою”. Це про мене. Я не працюю. Я займаюся улюбленою справою.

— Яке ваше основне досягнення в бізнесі за останній рік? Що було найскладніше і найпростіше?

— Основне досягнення — це те, що ми вижили! Встояли і відновили роботу після зламу нашої програми M.E.Doc і атаки NotPetya. Шкода, що виживання стало досягненням. Але такі реалії.

Бізнес в моїй улюбленій країні весь час змушений виживати не в конкурентній боротьбі, а в боротьбі з різними державними органами за право на існування. Що було найскладнішим? Я дуже сподіваюся, що те, що сталося, і було найскладнішим в нашому житті. Адже все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. А нас вбивали. І що мені складно взагалі зрозуміти і прийняти — вбивали, ще й чорним “піаром”, наші колишні партнери — компанія, з якою в нас був успішний спільний бізнес-проект і продукт. Дякуємо. Стали сильнішими. Стали кращими. Уроків — мільйон. Найскладнішим було розібратися і виявити злам саме програми. По-моєму, всі люди погано переносять стан невизначеності й незрозумілості ситуації. Оскільки в такому стані ти не можеш нічого робити, не можеш виправити становище. Як в бійці зі зв’язаними руками і зав’язаними очима. Коли прийшло розуміння — стало легше. Одразу утворилися 10 тисяч завдань, які потрібно було просто швидко виконувати. І саме в цей момент відбулося найпростіше. Всі співробітники компанії працювали цілодобово і віддавали всі сили, рятуючи компанію та продукт. І так легко мені з людьми не було ще ніколи. Мені не довелося нікого просити, вмовляти, мотивувати. Це був їхній усвідомлений вибір. Завдяки команді, людям ми і вижили.

“Ми встояли і відновили роботу після зламу нашої програми M.E.Doc і атаки NotPetya. Шкода, що виживання стало досягненням. Але такі реалії”

— Який новий бізнес-досвід ви придбали?

— Протистояння замовним PR-атакам. Відновлення роботи і сервісів з попелу. Нам тренінг по стрес-менеджменту вже не потрібен. Успішно пройшли.

— Ідеальна бізнес-леді — це...

— Ідеальна — це гармонійна. Якій вдалися і бізнес, і реалізація себе, і сімейне щастя. Без перекосів.

— Топ-3 завдання на 2018 р.?

— Завдань, як завжди, набагато більше трьох, і всі важливі. Але основне — це розширити використання нашого продукту M.E.Doc для обміну первинними документами в електронному вигляді. Все ж хочеться, щоб рутинні роботи, які не потребують інтелектуальних ресурсів бухгалтера, виконувала наша програма. І бухгалтери могли б займатися важливішими і складнішими справами. А компанії — економити гроші на друку ящиків паперових документів, з якими лише й проблем, де зберігати. Зараз можна працювати без усієї цієї макулатури абсолютно легітимно, швидко і легко. Ми — за зелену планету завдяки “зеленій” бухгалтерії.

— Ефективний і комфортний work-life баланс для вас полягає у...

— Не вставати рано. Активно працювати весь день і допізна. Думати вночі. Канікули з родиною.

— В якому виді діяльності ви могли б реалізуватися?

— Якщо б питання було, у чому б ХОТІЛА реалізуватися... А от у чому МОГЛА? Мені складно оцінювати себе. Люди, які мене знають, підказують, що в області креативного івент-менеджменту, продюсування, режисури.

— Скільки часу ви можете бути без зайнятості? Скільки максимально днів може тривати ваша відпустка?

— Після встановлення чергової лавочки у дворі чоловік запитав: “А хто буде на ній сидіти?”. Кажу: “Я”. А він каже: “А на тих трьох, що вже 10 років стоять, ти хоч раз сиділа?”. Я: “Поки ні. Але збираюся!”. Це до питання, скільки я можу обійтися без зайнятості. Взагалі не можу. Обов’язково знайду, чим зайнятися. І що гірше — ще й усіх, хто поруч, притягну. Нікому спокою не буде.

А у відпустці більше двох тижнів ніколи не була. Тому не знаю, який у мене максимум.

— Які якості потрібні сучасній бізнес-леді?

— Моя бабуся завжди бажала мені одне і те ж: бути сильною, сміливою, мужньою і витривалою! Я завжди дивувалася і питала: “Навіщо мені такі чоловічі якості? Я ж дівчинка!”. А виявилося, що це — обов’язкові якості для сучасної бізнес-леді.

Блокування податкових накладних та розрахунків коригування. Старт – 22.03.2018

З 22.03.2018 року набирає чинності постанова Мінфіну від 21.02.2018 р. № 117, якою затверджені нові вимоги щодо блокування податкових накладних та розрахунків коригування (далі – ПН/РК). Постановою затверджені наступні документи:

- Порядок зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;
- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Зверніть увагу! Протягом місяця з дня набрання чинності окремий Реєстр ПН/РК, реєстрація яких зупинена, функціонує в тестовому режимі.

Постановою врегульовано питання для тих платників, по яких до 01.12.2017 року було зупинено ПН/РК та не подано пояснень та документів. Такі платники зможуть протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у зупинених ПН/РК, подати пояснення і копії документів на розгляд комісій.

Тепер розглянемо детальніше, що передбачено новими порядками.

 

ПН/РК, які не підлягають блокуванню

Всі податкові накладні та розрахунки коригування автоматично перевіряються на відповідність таким ознакам:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі ПН/РК, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно значення показників D та P, мають такі розміри: D > 0,03, P < P м х 1,4, де:

D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T (значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті);

S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК, сум ЄСВ та податків і зборів (крім суми ПДВ, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК;

P - сума ПДВ, зазначена платником податку в ПН/РК, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі ПН/РК;

P м - найбільша місячна сума ПДВ, зазначена у ПН/РК, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено ПН/РК.

У разі коли за результатами перевірки визначено, що ПН/РК відповідають одній з ознак, визначених вище, такі ПН/РК не підлягають моніторингу та повинні бути зареєстровані в Реєстрі.

 

Критерії ризиковості

Інші ПН/РК, які не відповідають вищенаведеним ознакам підлягають моніторингу і перевіряються на відповідність критеріям ризиковостіплатника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі відповідності критеріям ризиковості, реєстрація таких ПН/РК зупиняється.

Всі ці критерії ризиковості за новим порядком визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін, у свою чергу, у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання ці критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Увага! У разі оприлюднення цих критеріїв, про це буде повідомлено додатково на нашому сайті.

Квитанція про блокування ПН/РК

У разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

1) номер та дата складання ПН/РК;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у ПН/РК, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію ПН/РК в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі.

 

Перелік документів, необхідних для розблокування ПН/РК

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, платник податку має право подати до органу до ДФС в електронній формі протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у ПН/РК.

 

Таблиця даних платника ПДВ

Платник податку має право подати до ДФС таблицю даних платника податку за встановленою формою згідно з додатком 3 до Порядку зупинення ПН/РК.

У таблиці даних платника податку зазначаються:

- види економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010);

- коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;

- коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

Таблиця даних платника податку подається із поясненням, в якому зазначається діяльність, із можливим посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку із поясненнями розглядається комісіями регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після дня її отримання.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке протягом операційного дня стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Зверніть увагу! У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Для окремих платників податків, зокрема, агропідприємств, таблиця даних платника податку враховується ДФС в автоматичному режимі (детально про це див. у п. 35 Порядку зупиненя ПР/РК).

 

Розгляд пояснень та документів комісією ДФС

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу розглядаються комісіями контролюючих органів.

Для оперативності розгляду пояснень та документів передбачено створення комісій на регіональному та центральному рівні.

Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів:

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в ПН/РК, зареєстрованих в поточному місяці, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК, яке реєструється в окремому Реєстрі, та надсилається платнику податку;

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в ПН/РК, зареєстрованих в поточному місяці, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі, та надсилається до комісії центрального рівня.

Комісія центрального рівня протягом семи робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, але не раніше отриманого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі комісії регіонального рівня, може прийняти інше рішення. Прийняте комісією центрального рівня рішення реєструється в окремому Реєстрі та надсилається платнику податку, а рішення Комісії регіонального рівня скасовується.

Прийняті рішення комісій регіонального та центрального рівнів набувають чинності після реєстрації їх в електронному Реєстрі зупинених податкових накладних.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Зверніть увагу! ПН/РК повинні бути зареєстровані (тобто розблоковані), якщо не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі комісією регіонального рівня протягом 5 робочих днів (стосовно платників, обсяг постачання у яких менше 30 млн. грн.) або протягом 7 робочих днів (стосовно платників, обсяг постачання у яких більше 30 млн. грн. включно).

Розгляду скарг на рішення комісій

 Розгляд скарг на рішення комісій про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

Скарги подаються платником ПДВ до ДФС протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності рішенням комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі.

Якщо останній день строку припадає на вихідний, неробочий або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним, неробочим або святковим днем.

Не підлягають адміністративному оскарженню рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі, які оскаржені платником податку в судовому порядку.

Скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку.

За результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, та надсилає його платнику податку у строк, визначений п. 56.23 ПКУ (протягом 10 календарних днів з дня отримання скарги), в електронній формі.

Важливо! Якщо рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом 10 календарних днів з дня отримання скарги, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.

Що необхідно знати про реформу управління державними фінансами в Україні

Умовою економічного зростання і успішної реалізації позитивних соціальних перетворень в державі є її здатність ефективно розпорядитись наявними державними коштами.

Реформа державних фінансів в Україні здійснюється у відповідності до Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 142-р.

Визначальною рисою реформи є впровадження елементів ринкової моделі управління державними фінансами.

Якщо традиційно головною турботою розпорядника бюджетних коштів було використання коштів відповідно до кошторису, то зараз він мусить зосередитись на забезпеченні якості надання адміністративних послуг, щоб виправдати перед громадянами ту «ціну», яку вони сплачують податками за утримання державного апарату, та в цілому підвищити довіру до держави.

Перенесення акценту із дотримання видатків на підвищення ефективності використання бюджетних коштів ставить нові вимоги щодо планування, оперативного контролю і ведення обліку у бюджетній сфері.

Документ Стратегія реформування системи управління державними фінансами на 2017-2020 роки містить короткий огляд економічної ситуації, характеристику системи управління державними фінансами та основні результати попередніх реформ,  на момент прийняття Стратегії .

Сама Стратегія складається з 4 частин (компонентів Стратегії):

- Дотримання загальної бюджетно-податкової дисципліни

- Підвищення ефективності розподілу ресурсів

- Забезпечення ефективного виконання бюджету

- Підвищення рівня прозорості та підзвітності

Кожна із зазначених частин містить опис ситуації, мету, показники досягнення результату і завдання, які необхідно реалізувати, а також опис ризиків, які можуть зашкодити досягненню поставлених цілей, у прив’язці до відповідних складових системи управління державними фінансами, які потребують реформування:

за напрямом дотримання загальної бюджетно-податкової дисципліни у середньостроковій перспективі

- податкова система;
- макроекономічне та бюджетне прогнозування;
- середньострокове бюджетне планування;
- управління фіскальними ризиками;
- управління державним боргом;
- управління ліквідністю;

за напрямом підвищення ефективності розподілу ресурсів на рівні формування державної політики

- стратегічне планування;
- програмно-цільовий метод;
- міжбюджетні відносини та фіскальна децентралізація;

за напрямом забезпечення ефективного виконання бюджету

- система публічних закупівель;
- управління державними інвестиціями;
- бухгалтерський облік у державному секторі;
- державний внутрішній фінансовий контроль;
- державний фінансовий контроль;
- незалежний зовнішній фінансовий контроль;

за напрямом підвищення рівня прозорості та підзвітності в управлінні державними фінансами

- прозорість бюджету та участь громадян у бюджетному процесі;
- застосування інформаційних технологій в управлінні державними фінансами.

З метою визначення конкретних кроків, необхідних для реалізації завдань Стратегії, їх виконавців, строків та індикаторів виконання розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 415-р затверджено План заходів з реалізації Стратегії реформування системи управління державними фінансами України на 2017-2020 р.р.

План заходів містить набір конкретних завдань та заходів із реалізації Стратегії за чотирма названими вище компонентами Стратегії.

Стратегія та план – ґрунтовні документи, для огляду яких однієї статті замало. У даній публікації торкнемося лише окремих питань реформування.

Стратегія передбачає впровадження середньострокового бюджетного планування як одного із важливих інструментів для забезпечення дотримання загальної бюджетно-податкової дисципліни.  В Стратегії наголошується, що перехід до середньострокового бюджетного планування в Україні є не просто технічною зміною у формуванні бюджету шляхом врахування ще двох бюджетних періодів у розрахунках, а системною зміною бюджетної політики, яка повинна забезпечити, зокрема,  безперебійне фінансування довготермінових інвестиційних проектів, ефективний розподіл бюджетних ресурсів та послідовність бюджетної політики в цілому.

План заходів з реалізації Стратегії за вказаним напрямком передбачає:

- розроблення змін до Бюджетного кодексу України щодо впровадження середньострокової бюджетної  декларації як інструменту поєднання стратегічних пріоритетів держави з можливостями державного бюджету;
- запровадження і  закріплення на законодавчому рівні фіскальних правил;
- включення до середньострокової бюджетної декларації  оцінки фіскальних ризиків. 

Як виконується План заходів в частині середньострокового бюджетного планування?

15 лютого 2018 року у Верховній Раді за номером 8044 зареєстровано Проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».  Запропонований Закон створює, зокрема, правове підґрунтя для запровадження середньострокового бюджетного планування на постійній основі на усіх рівнях бюджетної системи.

Законопроектом на державному рівні запроваджується складання Бюджетної декларації (замість Основних напрямів бюджетної політики на плановий рік та Прогнозу державного бюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди, які скасовуються), а на рівні місцевих бюджетів – трирічних фінансових планів. До бюджетної декларації включатимуться граничні розміри («стелі») видатків та кредитів сукупно та для кожного розпорядника бюджетних коштів окремо, цілі та показники результату  діяльності розпорядників (фактичні та очікувані на середньостроковий період), загальна оцінка фіскальних ризиків.

Проект  передбачає застосування нового інструменту бюджетного процесу - огляду видатків – для оцінки ефективності заходів державної політики у відповідній сфері та ефективності використання бюджетних коштів.

Законопроект також запроваджує нові бюджетні правила, серед яких:

- дефіцит державного бюджету не може перевищувати 3% ВВП;
- граничний дефіцит державного бюджету, що встановлюється законом про державний бюджет, не може перевищувати дефіцит, визначений у Бюджетній декларації;
- граничний обсяг надання державних гарантій не може перевищувати 3 % доходів загального фонду державного бюджету.

Зазначимо, що хоча пропонований Закон ще не прийнято, однак уряд уже здійснив низку заходів на його виконання, а саме:

- Міністерство фінансів повідомило про початок процесу підготовки проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2019-2021 роки (Бюджетна декларація). В рамках підготовки Бюджетної декларації на 2019-2021 роки, Мінфін уже надіслав листи головним розпорядникам бюджетних коштів з метою збору необхідної інформації та пропозицій.
- Кабінет міністрів  21 лютого 2018 року прийняв Постанову  №101 «Про проведення огляду видатків бюджету в окремих сферах». Пілотний проект буде реалізований на базі п’яти міністерств — МОН, Мінагрополітики, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, Мінрегіон. До складу робочих груп  увійдуть фахівці з галузевих, економічних та стратегічних питань на рівні керівників підрозділів міністерств, а також незалежні міжнародні й вітчизняні експерти. Вони мають виявити сфери, у яких державні видатки є занадто високими, і оцінити масштаби можливого скорочення за рахунок вищої ефективності використання коштів. До 1 квітня 2018 року звіти про секторальний огляд бюджетних видатків мають бути представлені на засіданні Кабінету Міністрів та оприлюднені офіційних сайтах міністерств.
- Кабінет Міністрів України затвердив методику оцінювання фіскальних ризиків, пов’язаних з діяльністю суб’єктів господарювання державного сектору економіки. Постановою КМУ від 11.01.2018 р. № 7 передбачено визначити перелік фіскальних ризиків, пов’язаних з діяльністю суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також порядок їх розрахунку на базі фінансової звітності підприємств. Це дасть змогу сформувати  перелік держпідприємств, з якими можуть бути пов'язані найбільші фіскальні ризики, та підготувати заходи з мінімізації впливу на показники Держбюджету.

Про актуальні питання реформування системи управління державними фінансами,  ми інформуватимемо наших читачів у наступних публікаціях.

На Урядовому порталі опубліковано Постанову щодо подальшої роботи системи ризиків з ПДВ

3 березня на Урядовому порталі опубліковано Постанову № 117 щодо подальшої роботи системи ризиків з ПДВ, яку було схвалено Урядом 21 лютого 2018 р.

У чому суть?

У грудні 2017 року роботу системи ризиків з ПДВ було зупинено для того, щоб напрацювати узгоджене рішення, яке не нестиме значних ризиків для всіх сегментів бізнесу і водночас буде ефективним інструментом боротьби зі схемами з розкрадання ПДВ.

Мінфін спільно з Державною фіскальною службою напрацювали та узгодили рішення щодо подальшої роботи системи ризиків з ПДВ, яке було оприлюднено для публічного обговорення. Усі зацікавлені сторони мали змогу надсилати свої пропозиції, які потім враховувалися у проекті Постанови.

Додаткова інформація про проект Постанови

Проект Постанови передбачає наступні зміни:
  - Для зменшення випадків зупинки реєстрації податкових накладних встановлюється «відсікаючий критерій» 3% та поріг обсягу постачання за місяць у розмірі 500 тис.грн;
- Раніше узгодження критеріїв оцінки тривало деякий час, що давало змогу деяким платникам користуватися фіктивним кредитом. Пропонується, щоб для оперативного реагування ДФС встановлювала критерії оцінки ризиків. Аби забезпечити прозорість цього процесу, ДФС повинна попередньо узгоджувати ці критерії з Міністерством фінансів та публікувати на офіційному сайті.
- Для малого та середнього бізнесу запроваджуються показники позитивної податкової історії. Податкові накладні з ризиковою операцією по платниках з позитивною податковою історією зупинятися не будуть.
- Запроваджується електронний реєстр зупинених податкових накладних, в якому платник в онлайн режимі зможе знайти інформацію щодо розгляду та статусу зупинених податкових накладних. Це рішення зробить процес прозорішим.
- Для оперативності розгляду пояснень та документів передбачається створення комісій на регіональному та центральному рівні. Прийняті рішення комісій регіонального та центрального рівнів набувають чинності після реєстрації їх в електронному Реєстрі зупинених податкових накладних.
- Якщо рішення Комісій не зареєстровані протягом семи робочих днів, зупинена податкова накладна/ розрахунок коригування реєструється в автоматичному режимі.
- Допрацьована форма рішення про відмову в реєстрації. Зокрема, в рішенні буде зазначатися чітка вмотивована підстава відмови. У випадку ненадання та/або надання документів, які складені з порушенням законодавства, у формі буде зазначатися конкретний документ, якого це стосується.
- Врегульовується питання реєстрації ПН/РК для платників, по яких до 01.12.2017 року було зупинено ПН/РК та не подано пояснень та документів.
Ознайомитись із текстом документу можна тут

Суб’єкти господарювання та громадяни мають право на отримання інформаційних послуг засобами телефонного зв’язку 


Суб’єкти господарювання та громадяни мають можливість отримати інформаційно-довідкові послуги в режимі оn–line та надати усні звернення громадян, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» зателефонувавши до Контакт-центру за номером телефону:  0 800 501 007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів, з мобільних телефонів - за тарифами операторів мобільного зв’язку).

Для зручності отримання інформаційних послуг за телефоном та можливості вибору бажаного напрямку послуг за допомогою автовідповідача телефонний апарат має працювати в тоновому режимі набору номера.

Тоновий режим набору номера означає, що при натисканні будь-якої кнопки на телефонному апараті в слухавці має звучати короткий мелодійний гудок. Для переведення телефонного апарату в тоновий режим необхідно натиснути кнопку [*] - зірочка або перевести перемикач на корпусі телефону/на слухавці у положення «Tone» (Тон).

Якщо зазначені дії не дали результату, необхідно ознайомитись з інструкцією користування телефонним апаратом.

Мобільні телефони переводити в тоновий режим не потрібно.

У дискових телефонних апаратах відсутня можливість тонового набору номера.

Інформація, яка надається за допомогою автовідповідача, систематизована за напрямками:

Кнопка 0 – отримання інформації з питань стану обробки електронної звітності та опрацювання файлів запитів про доходи для призначення субсидій;

Кнопка 1 – отримання інформаційно-довідкових послуг;

Кнопка 2 – скасування у телефонному режимі посиленого сертифікату або отримання консультації щодо електронного цифрового підпису;

Кнопка 3 – залишити усне звернення громадян, відповідно до Закону України «Про звернення громадян»;

Кнопка 4 – залишити інформацію на сервіс «Пульс»;

Кнопка 5 – залишити інформацію про особу, стосовно якої проводиться перевірка, щодо поширення на неї заборон відповідно до ЗУ «Про очищення влади»;

Кнопка 6 – залишити повідомлення працівниками ДФС про порушення вимог ЗУ «Про запобігання корупції» іншою особою ДФС;

Кнопка 7 – довідкова інформація щодо самостійного пошуку відповідей на запитання у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі та електронної адреси, на яку можна надіслати запитання.

Інформаційно-довідкові послуги надаються з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі)

Громадяни, які перебувають за межами України, мають можливість зателефонувати до Контакт-центру зі стаціонарного або мобільного телефону за номером: +380 44 454 16 13.

Зміни до законодавства, що діють із березня 2018 року

         Із 1 березня перераховується розмір страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі – потерпілі), та членам їх сімей.

Перерахунок, передбачений ст. 37 та п. 10 розд. VII Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, проводиться в разі зміни ступеня втрати професійної працездатності, а також складу сім’ї померлого із застосуванням коефіцієнта 1,2.

Для осіб, у яких після проведеного перерахунку розмір щомісячної виплати буде менше мінімальної зарплати, установленої законом на 01.01.17 р. (3 200 грн.), установлюється новий розмір такої виплати з урахуванням розміру мінімальної зарплати та ступеня втрати працездатності.

 Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати зменшенню не підлягає (постанова КМУ від 27.12.17 р. № 1053). ·       

   Із 1 березня перелік товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, що походять з Російської Федерації, затверджений постановою КМУ від 30.12.15 р. № 1147, доповнено такими позиціями: сульфат амонію (код згідно з УКТЗЕД 3102 21 00 00), суміші нітрату амонію з карбонатом кальцію або іншими неорганічними речовинами, що не є добривами (код згідно з УКТЗЕД 3102 40), поліетилен з питомою густиною 0,94 або більше (код згідно з УКТЗЕД 3901 20 90 00), полівінілхлорид, не змішаний з іншими речовинами (код згідно з УКТЗЕД 3904 10 00 00).

Заборона діє до 31 грудня цього року (включно) (постанова КМУ від 20.12.17 р. № 1022). ·  

        Із 1 березня інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр) в електронній формі надається через веб-портал Мін’юсту, у тому числі з використанням сервісної послуги у формі прикладного програмного інтерфейсу цього Реєстру.

Послуга надається на підставі договору, укладеного з технічним адміністратором Реєстру, користувачам, яких ідентифіковано шляхом використання ЕЦП, електронної системи ідентифікації «Bank ID» чи засобу ідентифікації, який дозволяє однозначно ідентифікувати особу. Відповідні зміни унесено до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.12.15 р. № 1127 (постанова КМУ від 06.12.17 р. № 925). ·      

    Із 1 березня набули чинності п. 194–200, 258, 259, 265 Ліцензійних умов, затверджених постановою КМУ від 30.11.16 р. № 929, якими установлено окремі вимоги до господарської діяльності з імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі – Умови, імпорт, ліки).

Ліцензіат, зокрема, зобов’язаний:

·          врахувати у контракті (договорі) з іноземним виробником та/або постачальником ліків та/або власником реєстраційного посвідчення на ліки вимоги належної виробничої практики, гармонізованої із законодавством ЄС, а також принципи, викладені в п. 259;

·          забезпечити відповідність ліків призначенню, вимогам реєстраційного досьє та виключити ризик для пацієнтів у зв’язку з недостатньою безпекою, якістю чи ефективністю ліків;

 ·          запровадити фармацевтичну систему якості в частині, що стосується імпорту ліків; затвердити документ, що містить опис системи якості, враховуючи обов’язки керівників; ·          забезпечити виконання вимог належної виробничої практики, що стосується імпорту ліків: виконання процедур навченим персоналом; складання під час імпорту необхідних протоколів; ·          розглядати рекламації на ліки, виявляти випадки дефектів якості тощо;

·          дотримуватися основних вимог, передбачених п. 198, під час здійснення контролю якості; ·          зберігати зразки (контрольний та архівний) із серії ліків для аналітичних випробувань та забезпечення зразка повністю готової продукції.

 ·          Із 1 березня набула чинності Інструкція, затверджена постановою Правління НБУ від 21.02.18 р. № 14, якою установлено основні вимоги до відображення в бухгалтерському обліку операцій банків із фінансовими інструментами. Установлено, що банк здійснює бухоблік таких операцій згідно з внутрішніми операційними процедурами (правилами) та внутрішньою методикою, розробленими з урахуванням вимог цієї Інструкції, законодавства України та МСФЗ. До 30 березня банки мають розробити та затвердити внутрішні процедури (положення) та/або унести зміни до таких процедур щодо встановлення методики:

-           проведення тестування грошових потоків за фінансовими активами;

 -           визначення бізнес-моделей управління фінансовими активами;

-           оцінки очікуваних кредитних збитків;

 -           визначення справедливої вартості фінансових інструментів згідно з МСФЗ 13 «Справедлива вартість».

 ·          Із 1 березня банки мають дотримуватися заходів із забезпечення інформаційної безпеки банківської системи, передбачених Положенням, затвердженим постановою Правління НБУ від 28.09.17 р. № 95 (далі – Положення). Вимоги до криптографічного захисту інформації в інформаційних системах НБУ (розд. III Положення) також поширюються на небанківські установи – учасників цих систем.

Положенням, зокрема, установлено:

 ·          обов’язкові мінімальні вимоги до організації заходів з інформаційної безпеки та кіберзахисту;

 ·          принципи управління інформаційною безпекою;

 ·          вимоги до інформаційних систем банку, що взаємодіють з інформаційними системами НБУ, з урахуванням розвитку криптографічного захисту інформації в цих системах. Додаткові заходи безпеки інформації (розд. V Положення) набудуть чинності з 01.09.19 р.

 ·          Із 1 березня уточнено порядок здавання та отримання банками підкріплень готівкою національної валюти через відділи (управління) грошового обігу в регіоні/Центральне сховище. Також у новій редакції викладено вимоги до вкладання монет в упаковку. Відповідні зміни унесено до Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 01.06.11 р. № 174 (постанова Правління НБУ від 25.01.18 р. № 6).

 ·          Із 1 березня набув чинність ДСТУ 8739:2017 «Зброя стрілецька. Терміни та визначення понять», прийнятий на заміну ДСТУ ГОСТ 28653:2009, який із 1 березня утратив чинність (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 28.11.17 р. № 383).

 ·          Із 1 березня набули чинності ДСТУ, а також скасовані ГОСТи, які стосуються залізничного устаткування (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 07.02.18 р. № 35).

 ·          Із 1 березня набув чинності ДСТУ ISO 10329:2018 (щодо вугілля) (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 12.02.18 р. № 41).

 ·          Із 5 березня набувають чинності метрологічні вимоги до фасованих товарів (далі – вимоги), а саме:

 -           до відхилень кількості фасованих товарів в упаковках від номінального значення відповідно до ДСТУ OIML R 87 «Кількість фасованого товару в упаковках»;

-           задекларованої кількості нетто фасованих товарів відповідно до розділу 5 ДСТУ OIML R 79 «Товари фасовані. Вимоги до маркування».

 Зазначені вимоги застосовуються до упакованих одиниць товарів, виготовлених згідно з Технічним регламентом, затвердженим постановою КМУ від 16.12.15 р. № 1193, за умови нанесення на них знака відповідності упакованої одиниці та Технічним регламентом, затвердженим постановою КМУ від 19.08.15 р. № 607, за умови нанесення на них знака відповідності мірної пляшки.

 Установлено також, що фасовані товари, уведені в обіг не пізніше 05.03.21 р., які не відповідають установленим вимогам до фасованих товарів, можуть надаватися на ринку до закінчення строку їх придатності (постанова КМУ від 05.07.17 р. № 969).

 ·          До 9 березня ліцензіати, які здійснюють передачу електроенергії місцевими (локальними) електромережами, мають привести свою господарську діяльність у відповідність до вимог Ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 25.07.17 р. № 932 (далі – Умови), та подати до НКРЕКП документи і відомості, визначені ч. 3 ст. 15 Закону від 02.03.15 р. № 222-VIII.

Нагадаємо, Умовами, зокрема, встановлено вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження ліцензованої діяльності (п. 1.5), а також вичерпний перелік вимог, обов’язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності (кадрових, організаційних, технологічних, спеціальних) (розд. ІІ).

·          Із 23 березня набувають чинності зміни до Правил, затверджених постановою КМУ від 11.04.12 р. № 295, якими врегульовано відносини між споживачами телекомунікаційних послуг та операторами, провайдерами телекомунікацій в частині скорочення переліку послуг або припинення їх надання.

Також доповнено переліки обов’язків споживачів, операторів та провайдерів, зокрема:

 ·          споживачі послуг не мають права здійснювати несанкціоноване втручання в роботу та/або використання телекомунікаційних мереж (пп. 51 п. 36);

 ·          оператори повинні у разі направлення споживачем благодійного повідомлення до його надсилання попередньо повідомити абонента про найменування послуги та розмір коштів, які будуть перераховані з його особового рахунка на благодійність, а також надати можливість безплатно підтвердити згоду на надсилання цього повідомлення чи відмовитися від його надсилання. Після надсилання благодійного повідомлення оператори мають проінформувати абонента про списану з його особового рахунка суму (пп. 151 п. 39).

 Крім того, операторам та провайдерам надано можливість установлювати особи абонентів, які здійснюють несанкціоноване втручання в роботу та/або використання телекомунікаційних мереж. У разі виявлення факту порушення споживачем обов’язків, передбачених пп. 2–5, 51, 13 і 14 п. 36, складається акт про порушення Правил. В акті зазначаються фактичні обставини вчинення порушення, дата та підстави для скорочення та/або припинення надання телекомунікаційних послуг (пп. 351 п. 39).

 Операторам та провайдерам забороняється з власної ініціативи скорочувати перелік послуг або припиняти їх надання з підстав, не передбачених Правилами та іншими законодавчими актами (п. 53) (постанова КМУ від 20.09.17 р. № 703).

 ·          До 30 березня банки мають класифікувати та провести оцінку фінансових активів та зобов'язань відповідно до МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» та з урахуванням зазначеного перенести пасивні залишки з аналітичних рахунків для обліку нарахованих процентних доходів на відповідні рахунки для обліку резервів (лист НБУ від 13.12.17 р. № 60-0004/83906 щодо переходу на МСФЗ 9).

 ·          До 31 березня (включно) Нацбанк не вживає до банків заходів впливу за порушення ними вимог Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 28.08.01 р. № 368; Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 12.08.05 р. № 290; Правил, затверджених постановою Правління НБУ від 01.03.16 р. № 129, якщо такі порушення пов’язані з перекласифікацією і зміною оцінки фінансових інструментів відповідно до МСФЗ 9 (постанова Правління НБУ від 12.01.18 р. № 1).

 ·          Із 31 березня у зв’язку із закінченням строку дії втрачає чинність постанова КМУ від 22.03.17 р. № 187, якою на суб’єктів ринку природного газу покладено спеціальні обов’язки з метою забезпечення загальносуспільних інтересів під час функціонування цього ринку.

·          До 1 квітня небанківські фінансові установи, які до 13 жовтня 2017 року подали пакет документів для отримання генеральної ліцензії на здійснення діяльності з обміну валют або надання інших фінпослуг, що передбачають використання готівки в національній та іноземних валютах, або отримали генеральну ліцензію на здійснення зазначеної діяльності, та інформація про які внесена Нацбанком до реєстру приміщень, де здійснюється вищеназвана діяльність, із датою відкриття їх структурних підрозділів до 13 жовтня, зобов’язані привести приміщення у відповідність до вимог Правил, затверджених постановою Правління НБУ від 06.10.17 р. № 100, зокрема:

 -           обладнати передсховище сповіщувачами системи охоронної сигналізації об’ємного типу, а всі зовнішні двері, віконні отвори приміщень незалежно від їх призначення та наявності в них цінностей – системою охоронної сигналізації (п. 16–20 розд. IV);

-           обладнати сторони робочого місця касира, що не орієнтовані до приміщень, у яких здійснюються операції із цінностями, елементами відгороджувальних конструкцій, технічний стан яких підтверджено певними сертифікатами відповідності ДСТУ 4546 (п. 27 розд. V).

Статистична звітність

Зі звіту за І квартал 2018 року наказами Держстату вводяться в дію оновлені форми державного статистичного спостереження, зокрема, зі статистики:

 ·          зовнішньої торгівлі товарами: № 14-ЗЕЗ (квартальна) «Звіт про придбання (продаж) товарів для забезпечення життєдіяльності транспортних засобів, потреб пасажирів та членів екіпажу» – поширюється на всіх юросіб, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність та мають ліцензію на право перевезення пасажирів і вантажів транспортними засобами (наказ від 21.07.17 р. № 190); ·          капітальних інвестицій: № 2-інвестиції (квартальна) «Звіт про капітальні інвестиції» – поширюється на юросіб – підприємства, установи, заклади (наказ від 21.07.17 р. № 195).  

 

Зміни у сплаті ПДВ у 2018 році

Закон 2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» встановив з 1 січня 2018 року окремий строк у 15 к.д. для реєстрації РК, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг. Для всіх інших видів РК та для ПН строки реєстрації у 2018 році залишилися незмінними (ст.201.10 ПКУ).

Також цим законом уточнене положення ст. 198.5 ПКУ: якщо товар був придбаний без ПДВ і почав використовуватись у негосподарській діяльності чи неоподатковуваних операціях – не потрібно нараховувати ПДВ та створювати «компенсуючу» податкову накладну.

Від 1 січня 2018 року ставка 7% стосується операцій з постачання медичних виробів, що внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення, відповідають вимогам відповідних технічних регламентів та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію й застосування в Україні. Про це вказано у підпункті "В" статті 193.1 ПКУ.

Згідно ст. 14.1.225 ПК відбулися зміни у сплаті ПДВ у сфері ІТ. Операції з програмною продукцією звільнено від податку на додану вартість до 1.01.2023 року, при цьому плата за такі операції не рахується роялті.

Також на цей період поширено звільнення від ПДВ на суб'єкти космічної діяльності, що підпадають під дію норм Закону України "Про космічну діяльність".

У 2018 році звільнені від ПДВ операції з ввезення та постачання на митній території України транспортних засобів, якщо вони оснащені електричними двигунами з кодом УКТ ЗЕД 8703 90 10 10. З таких транспортних засобів акцизний податок не сплачується.

При ввезенні ж промислового обладнання для виробничих потреб, що потрапляє у підкатегорії з п. 65 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, буде надаватись розстрочення на 24 місяці для сплати ПДВ на імпорт.

До уваги платників податку на додану вартість!

За результатами опрацювання отриманої від платників податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2017 року та в зв’язку з настанням терміну подання податкової звітності за січень 2018 року звертаємо увагу платників податків на таке.

Пунктом 199.5 статті 199 розділу V Кодексу визначено, що частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 – 199.4 статті 199 розділу V Кодексу, застосовується для проведення коригування сум податку, які відносяться до податкового кредиту за операціями, зазначеними у пункті 199.1 статті 199 розділу V Кодексу. За результатами такого перерахунку складаються відповідні розрахунки коригування до податкових накладних, які підлягають реєстрації в ЄРПН. Розрахунок коригування може бути зареєстрований тільки в тому випадку, якщо податкова накладна, до якої його складено, також зареєстрована в ЄРПН. Результати перерахунку сум податкового кредиту відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.

Отже, коригування податкових зобов'язань у зв'язку з перерахунком частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом 2017 року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V Кодексу, підлягає відображенню у рядках 4.1 та/або 4.2 декларації за грудень (ІV квартал) 2017 року незалежно від реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН – своєчасної чи із порушенням терміну (на відміну від розрахунків коригування, які складаються за наявності обставин, перерахованих у статті 192 розділу V Кодексу).

Тому платники податку, які не включили до податкової декларації за грудень 2017 року розрахунки коригування, складені у зв’язку з проведенням річного перерахунку за операціями, зазначеними у пункті 199.1 статті 199 розділу V Кодексу, по причині їх несвоєчасної реєстрації в ЄРПН, повинні подати відповідні уточнюючі розрахунки до податкових декларацій за грудень 2017 року. В деклараціях за січень та інші звітні періоди 2018 року такі розрахунки коригування відображатися не повинні.

Що слід брати до уваги, нараховуючи зарплату

Мінімальна заробітна плата залишається державною гарантією, але з 01.01.2017 року суть терміну змінилася. Уведено й новий термін —мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка), який не може бути меншим за прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Якщо зарплата за виконану місячну норму праці виявиться меншою за 3723 грн., роботодавцю доведеться доплатити різницю до рівня мінімальної зарплати.

Мінімальна зарплата є державною мінімальною гарантією для всіх підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, — за будь-якою системою оплати праці.

Наголосимо: визначення мінімальної зарплати змінилося. Законодавець вилучив уточнення, що мінімалка — це оплата за просту некваліфіковану роботу. Натомість нині мінімальна заробітна плата може включати більшість доплат, надбавок, інших компенсаційних та заохочувальних виплат.

Для реалізації означеного, Закон про оплату праці доповнили статтею 3-1, яка:

 • визначає особливості забезпечення мінімального рівня зарплати;
 • зобов’язує здійснювати доплату до рівня мінімальної зарплати, якщо зарплату за виконану місячну норму праці нараховано в меншому розмірі.

Що слід брати до уваги, нараховуючи зарплату?

 1. Якщо працівник виконав місячну норму праці, роботодавець зобов’язаний нарахувати зарплату не менше 3723 грн. Якщо ж зарплату нараховано в меншому розмірі (у т. ч. через періодичність виплат), потрібно здійснити доплату до 3723 грн.
 2. Якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу чи не виконав місячну (годинну) норму праці, то мінімальну зарплату визначають пропорційно.
 3. Мінімальні гарантії в оплаті праці внутрішніх сумісників забезпечують окремо за основним місцем роботи і за сумісництвом, оскільки це різні трудові договори, юридично між собою не пов’язані. Хоча Мінсоцполітики може мати й інший погляд.
 4. Відпускні, лікарняні, декретні, як і оплату за середнім заробітком в інших випадках, не ураховуємо при забезпеченні гарантованого мінімального розміру зарплати, оскільки це виплати за невідпрацьований час.
 5. Не враховують до зарплати для забезпечення її мінімального розміру:
 - доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
  - доплати за роботу в нічний та надурочний час;
 - виплати за роз’їзний характер робіт;
 - премії до святкових і ювілейних дат.

При забезпеченні розміру мінімальної зарплати враховують:

 - доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, за суміщення, розширення зони обслуговування, збільшення  - навантаження, заміщення;
 - надбавки за інтенсивність, напруженість праці;
 - місячні, квартальні, піврічні, річні премії, спеціальні премії;
 - винагороди за підсумками роботи за рік та за вислугу років;
 - матеріальну допомогу (у т. ч. на вирішення соціально-побутових питань), допомогу на оздоровлення тощо.

Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. 
Нараховувати індексацію відповідно із законодавством вимагає і ст. 33 Закону України «Про оплату праці». Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. 

Також згідно зі ст.12 Закону України «Про оплату праці» до інших норм і гарантії в оплаті праці відносяться: норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Вищезазначені норми і гарантії в оплаті праці є мінімальними державними гарантіями.

Олена Коломійчук, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Кіровоградській області

Джерело: ukrainepravo.com


Джерело: http://www.kadrovik.ua/novyny/shcho-slid-braty-do-uvagy-narahovuyuchy-zarplatu
Будь-яке використання матеріалів можливе лише за наявності гіперпосилання.

 

 

Відповідно до пп. 49.18 ПКУ, (зі змінами внесеними Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII, який набрав чинності 1 січня 2018 року) ця декларація подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тому всім платникам податку на прибуток (і «квартальникам», і тим, хто подає декларацію наростаючим підсумком раз на рік) слід подати річну декларацію за 2017 рік до 1 березня 2018 року включно.

Роз'яснення з цього приводу можна прочитатти на сайті Одеської ДФС: http://od.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/323399.html

Законодавчі новації 2018 для єдинників

Кожен новий рік для підприємців починається із дослідження законодавчих змін, що впливатимуть на їхню діяльність «з 1 січня 20.. року».

Наш матеріал присвячено огляду податкових новацій, що стосуються спрощеної системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Застосування спрощеної системи  регулюється Главою1 Розділу XIV ПКУ «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» (статті 291 -300) ПКУ).

Основні зміни у діяльності суб’єктів спрощеної системи зумовлені  Законами України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245-VIII,  «Про державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 р. № 2246-VIII. та Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Спрощену систему на 2018 рік збережено. Кількість груп платників єдиного податку не змінилась – їх чотири, критерії перебування на єдиному податку та віднесення до кожної із груп платників ЄП також лишились незмінними. А що ж змінилося?

1. Унаслідок підвищення соціальних стандартів, передбачених законом 2246 «Про державний бюджет України на 2018 рік», збільшились суми єдиного податку, які сплачуватимуть платники  1-ї та 2-ї груп у 2018 році, оскільки зазначені суми розраховуються на базі мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму.

Законом про Держбюджет станом на 01.01.2018 року встановлено мінімальну заробітну плату – 3723,00 грн., прожитковий мінімум – 1762,00 грн.

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами:

 • для першої групи платників єдиного податку – в межах до 10% розміру прожиткового мінімуму  для працездатних осіб, встановленого на 1 січня податкового (звітного) року  (тобто в 2018 році ставка єдиного податку для 1-ї групи не більше 176,20 грн. на місяць (1762 грн х 10%));
 • для другої групи платників єдиного податку – в межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2018 року (тобто у 2018 році ставка єдиного податку для 2-ї групи до 744,60 грн. на місяць (3723 х 20%)).

2. Збільшився розмір мінімального страхового внеску, який мають сплачувати за себе фізичні особи-підприємці (тобто фізособи-підприємці на спрощеній системі сплачуватимуть у 2018 році ЄСВ за себе у розмірі 819,06 грн. на місяць (3723 Х 22%).

3. Платники єдиного податку 1-ї групи у 2018 році сплачують ЄСВ за себе на загальних для спрощенців підставах – не менше мінімального страхового внеску 819,06 грн., оскільки Законом 2148 вилучено із Закону про ЄСВ понижуючий коефіцієнт 0,5 для таких платників (вилучено абзац другий пункту 3 частини першої статті 7Закону про ЄСВ ).

4. Єдинникам–роботодавцям при нарахуванні зарплати та інших виплат працівникам доведеться здійснювати доплату ЄСВ в розмірі не менше мінімального страхового внеску (819,06 грн) у 2018 році.

5. Для спрощенців 4 групи Законом №2245 установлено, що індекс споживчих цін за 2017 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки землі, застосовується із значенням 100 відсотків (п. 5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ)

Зверніть увагу!

Президент України зареєстрував Законопроект від 06.12.2017 р. № 7363 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин. Законопроект пропонує, зокрема, включити до платників єдиного податку четвертої групи фізичних осіб-підприємців, які організували фермерське господарство, у тому числі, сімейне, а також передбачає заходи державної підтримки  фермерських господарств.

6. З 2018 року для платників єдиного податку, які здійснюють виплати на користь нерезидента–юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, запроваджено нарахування та сплату податку з доходів нерезидента. (ст.297.5 ПКУ).

Всю інформацію щодо основних положень спрощеної системи оподаткування (критерії, ставки, терміни) ви можете завантажити на веб-сторінці Актуальні Таблички -2018  ГУ ДФС у Черкаській області.

Насамкінець нагадуємо, що платникам єдиного податку першої та другої груп  по строку 1 березня 2018 року необхідно подати до ДФС Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи –підприємця за звітний 2017 рік (форма Декларації затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 року № 578 із змінами та доповненнями).

Правильно скласти звітність  вам допоможуть надані податківцями зразки:

Звітність підприємців 1 групи єдиного податку (відповіді на 5 основних питань та зразки заповнення)

Звітність підприємців 2 групи єдиного податку за 2017 рік: зразки заповнення

Закриваємо рік: підсумкові таблички – 2017 - у них наведена уся необхідна підприємцям інформація щодо спрощеної системи, ЄСВ та оподаткування доходів.

Запрошуємо на онлайн-вебінар для ОТГ - унікальна пропозиція з автоматизації обліку

Відкритий всеукраїнський вебінар для голів, головних бухгалтерів та співробітників бухгалтерських служб об’єднаних територіальних громад відбудеться 27 лютого 2018 р.

У ході вебінару ми обговоримо питання щодо комплексної та часткової автоматизації обліку в об’єднаних територіальних громадах. Буде представлена платформа для ефективного керування громадою, що надасть можливість забезпечення ефективного управління всіма галузями міського господарства, інтерактивної комунікації з жителями міста та прогнозуванням розвитку міської інфраструктури.

Вашій увазі буде представлено систему, створену для державних підприємств, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Ця комплексна система враховує особливості фінансово-господарської  діяльності державних організацій відповідно до чинного  законодавства України та наказів Держказначейства України. Вона сприятиме збільшенню ефективності використання ресурсів та  оперативності у прийнятті та виконанні управлінських рішень. Ця система сприятиме як максимальній економії коштів в умовах обмеженого фінансування, так і значному скороченню часу, що витрачається  на складання  звітів та консолідацію даних. Крім того, зникне необхідність побудови комплексної  системи захисту інформації у кожній окремій установі.

Програмне забезпечення ISpro – це найкраще рішення для автоматизації ведення обліку в об’єднаних територіальних громадах. ISpro – це модульна програма, котра дозволяє поетапно автоматизувати облік в ОТГ, починаючи з найменших ділянок та до консолідації всіх даних за всіма підпорядкованими організаціями і можливістю контролю Головним розпорядником ведення бухгалтерського, оперативного та управлінського обліку підзвітних йому установ з подальшою консолідацією даних.

 Прийміть участь у галузевому вебінарі для Об’єднаних територіальних громад, і ви зрозумієте що, за допомогою системи обліку ISpro, всі Ваші проблеми залишаться в минулому!

Участь у вебінарі безкоштовна, початок 27.02.2018 об 11:00

Щоб прийняти у ньому участь, просто увімкніть це відео або перейдіть за посиланням

 

Огляд змін у сфері сплати под атку на додану вартість у 2018 році

Наш сьогоднішній матеріал присвячений огляду змін у сфері сплати податку на додану вартість, запроваджених Законом 2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Перш за все звернемо увагу на питання, що стосується усіх платників ПДВ, а саме -  встановлення з 1 січня 2018 року окремого строку  для реєстрації РК, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг: їх слід реєструвати протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК отримувачем (покупцем). Таким чином, тепер покупець має «власні» 15 днів на реєстрацію «зменшувального» РК і не може бути оштрафований з вини недбайливого постачальника. Для всіх інших видів РК та для ПН строки  реєстрації у 2018 році залишилися незмінними (див. абзаци 14-17 ст.201.10 ПКУ).

Про те, що блокування фіскальною службою реєстрації ПН/РК не здійснюватиметься до затвердження Урядом порядку і підстав для зупинки реєстрації ПН/РК , ми вже писали.

Зверніть увагу!

Міністерство фінансів 9 лютого оприлюднило Проект постанови Уряду «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в  Єдиному реєстрі податкових накладних», яка має встановити:

 • Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
 • Порядок роботи Комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;
 • Порядок розгляду скарг на рішення Комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Закон 2245 уточнив положення ст. 198.5 ПКУ щодо необхідності нарахування ПДВ при використанні товарів, послуг та необоротних активів у негосподарській діяльності. Із відкоригованої ст. 198.5 ПКУ чітко зрозуміло: якщо товар було придбано без ПДВ і він почав використовуватись в негосподарській діяльності чи неоподатковуваних операціях – нараховувати ПДВ та створювати «компенсуючу» податкову накладну не потрібно.

 Відбулись зміни і щодо застосування 7-відсоткової ставки ПДВ до операцій з медичними виробами. Якщо раніше за цією ставкою оподатковуються операції з постачання медичних виробів згідно з переліком, затвердженим КМУ, то з 1 січня 2018 року за ставкою 7% оподатковуються операції з постачання медичних виробів, внесених до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або які відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію й застосування в Україні (пп. «в» ст. 193.1 ПКУ).

Зверніть увагу!

Детальні роз’яснення щодо застосування зазначеної норми ПКУ з посиланнями на усі пов’язані нормативні документи надали податківці у листі ДФСУ від 05.02.2018 № 3375/7/99-99-15-03-02-17 «Про особливості оподаткування ПДВ».

Суттєві зміни внесено до норм ПКУ, що стосуються ПДВ у сфері ІТ: до 1 січня 2023 року звільнено від ПДВ операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті (див.оновлену з 01.01.2018 р. ст. 14.1.225 ПКУ), при цьому поняття “програмна продукція” розширено згідно оновленого з 01.01.2018 р. п.26-1 підр.2 р.ХХ ПКУ).

Зверніть увагу!

Детально чинні норми ПКУ щодо пільг у сфері IT-бізнесу висвітлено у листі ДФСУ від 18.01.2018 р. № 222/6/99-99-15-03-02-15/ІПК «Про порядок оподаткування ПДВ», розміщеному у Єдиному реєстрі ІПК, та у роз’ ясненні «Програмна продукція та її оподаткування» ГУ ДФС у Тернопільській області.

На умовах, визначених п.3 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, на період до 1 січня 2023 року поширено звільнення від ПДВ на  суб'єкти космічної діяльності, що підпадають під дію норм Закону України "Про космічну діяльність".

Новою редакцією ст.197.1.25 ПКУ уточнено норму щодо звільнення від оподаткування операцій з постачання (передплати) та доставки дитячих книжкових видань.

Підрозділ 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ доповнено пп.63, згідно якого тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту:

- з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року - соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД);

- з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року  - насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД).

Згідно п.64 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ  протягом 2018 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України і постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним або кількома), що мають код УКТ ЗЕД 8703 90 10 10. Акцизний податок з таких ТЗ сплачувати не потрібно.(п. 19 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

У той же час перелік операцій, що не підлягають оподаткуванню ПДВ, скорочено за рахунок обмеження ввезення фізособами товарів на митну територію України (оновлена ст.196.1.18 ПКУ) та  обмеження міжнародного пересилання товарів з 1 січня 2019 року (оновлена ст.196.1.17 ПКУ).

Пунктом 65 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ  платникам, які ввозитимуть на митну територію України до 1 січня 2020 року промислове обладнання для виробничих потреб, що класифікується за визначеними п.65 товарними підкатегоріями  УКТ ЗЕД,  надано право розстрочення на 24 місяця сплати “імпортного” ПДВ.

Зверніть увагу! 

ГУ ДФС у Дніпропетровській області у повідомленні «Новації ПДВ при імпорті обладнання» наголошує:

 • при наданні розстрочення сплати ПДВ норми ст.100 ПКУ не застосовуються;
 • порядок надання розстрочення сплати ПДВ та застосування забезпечення відповідно до п.65 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлюється Кабінетом Міністрів України;
 • суми ПДВ, сплачені з урахуванням вимог, встановлених п.65 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, включаються платником ПДВ до складу податкового кредиту у звітному (податковому) періоді, в якому було сплачено податок до бюджету.

Змінено принцип розрахунку суми бюджетної дотації для сільгоспвиробників, передбаченого п.51 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ: з 2018 року розраховувати розмір бюджетної дотації слід виходячи з обсягу податкових зобов’язань з ПДВ по постачанню товарів. Це означає, що з 2018 року в додатку до Декларації з ПДВ сільськогосподарським товаровиробникам, внесеним до Реєстру отримувачів бюджетної дотації,   замість позитивної різниці між сумою ПЗ та ПК (тобто суми ПДВ, яку треба сплатити до бюджету) слід  зазначати розрахований за зареєстрованими  в ЄРПН за відповідний звітний період ПН/РК обсяг ПЗ за результатами діяльності за операціями, визначеними п. 16-1.3 Закону №1877 .

 

 

M.E.Doc виступить Генеральним партнером найбільш головної, масштабної і яскравої події в житті бухгалтерської спільноти – VI Національного форуму бухгалтерів «Нова Я»!

Понад 17 років M.E.Doc надає прогресивні рішення для українських підприємств, завдяки чому є лідером свого ринку. «Успіх будь-якого бізнесу безпосередньо залежить від компетентності персоналу та його постійного розвитку. Крім надання ефективних рішень по автоматизації процесів здачі звітності, ми прагнемо розвивати професіоналізм кожного окремо взятого бухгалтера, організовуючи навчальні програми. Розвиток особистісних навичок та компетенцій є невід'ємним фактором успіху будь-якого фахівця, і ми активно підтримуємо різні освітні ініціативи в цьому напрямку.

11 квітня 2018 року в Chamber Plaza відбудеться VI Національний форум бухгалтерів, який в цьому році отримав назву «Нова Я». Уже вшосте Національний форум бухгалтерів збирає сотні однодумців зі всієї України - людей, націлених на особистісний ріст і розвиток компетенцій і навичок, які принесуть відчутні плоди в професійному та особистому житті!

Традиційно, на форумі не буде ні слова про податки, бухоблік, бюджети і звітності! Мета форуму - особистісний розвиток представників бухгалтерської професії. Високий рівень професіоналізму не завжди є запорукою успішної кар'єри і реалізації поставлених цілей. Без вміння якісно комунікувати, вести переговори, керувати людьми, будувати відносини, справлятися з різними емоціями складно досягти високих результатів.

У цьому році в рамках форуму пройде 7 майстер-класів від спікерів, які відомі своїми досягненнями в абсолютно різних сферах діяльності: Олени Макеєвої, Гаріка Корогодського, Дмитра Розенфельда, Оксани Марусіч, Алли Задніпровської, Олександра Олешко та Ярослава Самойлова.

Вони розкажуть про професійне вигорання і способи його профілактики, про те, як розкрити свій потенціал і максимально ефективно його використовувати, про підвищення самооцінки, про силу позитивного мислення, про мотивацію і самодисципліну, про те, де знаходиться ця тонка грань між роботою в радість і зароблянням, задоволенням і обов'язками, між родиною і самореалізацією.

Щорічно на нашій сцені виступають тільки найкращі спікери, які надихають учасниць на нові звершення, відкривають нові горизонти і справжні смисли.

Національний форум бухгалтерів - це свято для представників професії, це територія, сповнена яскравими емоціями, незабутніми враженнями, корисними порадами від успішних людей!

Подаруйте собі свято - приходьте на VI Національний форум бухгалтерів «Нова Я»!

Детальна інформація про програму і спікерів - на сайті Форуму forum6.rnba.com.ua  або на сторінці facebook

Зареєструватися

Особливості плати за землю в 2018 році

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245-VIII напередодні нового 2018 року було внесено низку змін до податкового законодавства.

Наш матеріал присвячено особливостям плати за землю в 2018 році.

Плата за землю є складовою податку на майно  (ст.265 ПКУ). Відповідно до ст. 14.1.147 ПКУ, плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Справляння плати за землю регулюється статтями 269-289 ПКУ.

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі, – фізичні та юридичні особи (ст.14.1.72 ПКУст.269.1 ПКУ).

Орендну плату за землю згідно укладеного договору оренди сплачують орендарі - суб’єкти господарювання, які орендують землю державної або комунальної власності (ст. 288.2 ПКУ).

Розмір плати за землю залежить від виду землі, розташування земельної ділянки (у межах населеного пункту чи поза його межами), категорії землекористувача, нормативної грошової оцінки ділянки, ставки податку.

Нормативна грошова оцінка землі підлягає індексації згідно ст.289 ПКУ. Величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель щороку за станом на 1 січня поточного року  розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр).

Ставки земельного податку встановлюють місцеві органи влади, оскільки плата за землю – місцевий податок.

Які ж особливості справляння плати за землю у 2018 році?

У відповідності до положень оновленої статті 288.5.1 ПКУ, встановлена у договорі річна сума орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути меншою за розмір земельного податку:

 • для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, – у розмірі не більше 3% їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – не більше 1% їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 1% їх нормативної грошової оцінки;
 •  для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, – у розмірі не більше 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Статтю кодексу 284 «Особливості оподаткування платою за землю» доповнено п.284.4, який встановлює фіксовану ставку земельного податку для земель залізниць  в межах смуг відведення та гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин у розмірі 25% податку.

Пунктом 9 підрозділу 6 Перехідних положень ПКУ встановлено, що при визначені бази оподаткування земельним податком коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2018 рік застосовується із значенням 1.

Зверніть увагу!

Повідомлення про значення  коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2017 рік розміщене на офіційному веб-сайті Держгеокадастру.

Інформацію про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів України оприлюднила на власному веб-сайті Державна фіскальна служба (згідно п.6 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2245).

Законом 2245 скасовано обмеження пільги зі сплати податку на землю однією ділянкою для осіб з інвалідністю І та ІІ груп – відтепер звільнення від сплати податку для них поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм (див. ст. 281.2 ПКУ).

І ще одна важлива новація - встановлено, що якщо податковий орган у визначений ПКУ строк не направив фізичній особі повідомлення-рішення на сплату земельного податку, така фізична особа звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання.

Насамкінець нагадуємо, що юридичні особи – платники земельного податку чи орендної плати за землю у 2018 році складають Декларацію з плати за землю, затверджену наказом МФУ від 16.06.2015р. № 560, за оновленою формою - у редакції Наказу МФУ від 23.01.2017 №9 “Про внесення змін до форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)”.

Оновлена декларація дещо відрізняється від попередньої форми:

 • тепер площа земельної ділянки може наводитись або у гектарах, або  у квадратних метрах (графи 8 і 9) – у відповідності до одиниці виміру, яка наведена в документації на землю (га або м );
 • у графі 10, де відображається розмір нормативної грошової оцінки, додано слова «одиниці площі» - щоб було зрозуміло, що суму НГО треба вказувати не за всю земельну ділянку, а за 1 га або 1 м.кв ;
 • інформацію про категорію земельних ділянок тепер необхідно вказувати у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548. Номер категорії при цьому наводиться у форматі ХХ.ХХ арабськими цифрами.

На кожний вид плати за землю (земельний податок і орендна плата) заповнюється окрема декларація.

Останній строк подання декларації на 2018 рік та за січень 2018 року – 20 лютого, вівторок (згідно з п. 286 ПКУ).

При складанні декларації користуйтеся Алгоритмом складання Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), наданим фахівцями ДФС:

Алгоритм складання

податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)

 

 Назва показника

Код рядка

 Пояснення щодо заповнення

Порядковий номер за рік
за видом декларації

1

У рядку 1 зазначається номер декларації послідовно наростаючим числом від кількості поданих відповідних декларацій (із земельного подат

ку або орендної плати.).

Декларації, в яких нараховується податкове зобов'язання із земельного податку, нумеруються окремо від декларацій, в яких нараховується податкове зобов'язання з орендної плати державної та комунальної власності.

Тип декларації  

Звітна 

01 

У рядку 01 проставляється відмітка "Х" у разі подання:

• річної декларації на поточний рік (якщо платник обрав спосіб подання декларації - раз на рік);

• поточних щомісячних декларацій (якщо платник обрав щомісячний спосіб подання декларації).

Суб'єкт господарювання, який на початку року не був платником плати за землю та протягом року отримав право власності (користування) на земельну ділянку, подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки річну декларацію з плати за землю або щомісячні декларації за типом "Звітна"

Звітна нова

02

У рядку 02 проставляється відмітка "Х", якщо в наданій раніше декларації була допущена помилка і вона виправляється шляхом подання нової декларації до настання граничного терміну її подання.

У разі виникнення необхідності після граничного строку подання декларації здійснити уточнення податкового зобов'язання або уточнити дані минулих податкових періодів надається уточнююча декларація

Уточнююча 

03 

У рядку 03 проставляється відмітка "Х", якщо виправляються помилки після настання граничного терміну подання декларації, шляхом подання уточнюючої декларації.

Якщо платник податку на поточний рік подав звітну декларацію за земельні ділянки, що перебувають у його власності (користуванні), а протягом року отримав право власності (користування) на іншу земельну ділянку у тому ж населеному пункті чи при зміні протягом року функціонального використання землі, зміні розміру орендної плати, настання інших факторів, що впливають на розмір податкового зобов'язання з плати за землю, виявленні помилок, то такий платник має надати уточнюючу декларацію за місцезнаходженням таких земельних ділянок з урахуванням показників останньої поданої декларації за рік, що уточнюється, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (в якому відбулися зміни).

У разі укладання протягом року нового договору оренди на ту ж саму земельну ділянку без змін умов договору або зі змінами умов договору (термін дії попереднього договору закінчився), а звітна декларація подана платником плати за землю на термін дії цього попереднього договору, такий платник протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним, в якому укладено новий договір оренди землі, має право подати уточнюючу податкову декларацію з урахуванням показників останньої поданої декларації за рік, що уточнюється, або подавати щомісяця звітну декларацію починаючи з календарного місяця, в якому фактично виникло право оренди земельної ділянки за новим договором оренди землі

За ___ рік 

У комірці "За  ___ рік" вказується рік, за який подається декларація з плати за землю (із земельного податку або орендної плати)

починаючи з 

Реквізит "починаючи з" заповнюється у разі:

• набуття платником протягом року права власності на нововідведені земельні ділянки (при поданні декларації з земельного податку);

• укладення нових договорів оренди земельних ділянок державної або комунальної власності (при поданні декларації з орендної плати).

Зазначається дата, з якої набуто право власності (укладено новий договір оренди), у форматі "число/місяць" арабськими цифрами. Для чисел з однієї цифри спочатку проставляється "0" (наприклад, якщо потрібно зазначити дату 24 травня, то до відповідних полів заносять "24.05")

з урахуванням уточнень з 

Реквізит "з урахуванням уточнень з" заповнюється у разі уточнення податкових зобов'язань щодо минулих періодів в уточнюючій декларації. 

Зазначається дата, з якої відбувається уточнення, у форматі "число/місяць" арабськими цифрами.Для чисел з однієї цифри спочатку проставляється "0" (наприклад, якщо потрібно зазначити дату 24 травня, то до відповідних полів заносять "24.05")

за ____________ місяць 

Реквізит "за _______ місяць" заповнюється лише платниками, які обрали щомісячний спосіб подання декларації.

Вказується місяць, за який подається декларація, арабськими цифрами. Для чисел з однієї цифри спочатку проставляється "0" (наприклад, якщо подається декларація за квітень, то у комірці "за ____ місяць" вказується "04").

Платник

У рядку 2 зазначається повне найменування юридичної особи (прізвище, ім'я, по батькові) згідно з реєстраційними документами

Податковий номер платника податку або серія та номер паспорта

У рядку 3 зазначається податковий номер платника податку  

Код виду економічної діяльності (КВЕД) (основного виду)

У рядку 4 вказується код виду діяльності платника за КВЕД, який є для нього основним

Податкова адреса

5

У рядку 5 зазначається податкова адреса платника - місцезнаходження юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Адреса вказується у загальновстановленому порядку: вулиця, № будинку, № офісу, місто, район, область, поштовий індекс, телефон та міжміський код.

Електронна адреса та факс зазначаються за бажанням платника

Найменування контролюючого органу за місцезнаходженням земельної(их) ділянки(ок), до якого подається декларація

У рядку 6 вказується найменування контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки, до якого подається декларація  

Код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної(их) ділянки(ок) за КОАТУУ 

7

У рядку 7 вказується код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ, на території якого знаходиться земельна ділянка, щодо якої подається декларація. *

Якщо платник земельного податку має у власності або користуванні, у т. ч. оренді, земельні ділянки на території різних сільських (селищних) рад, що належать до одного адміністративного району (коди КОАТУУ різні), то такий платник має подати до відповідного контролюючого органу окремі декларації щодо кожного коду органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки.

Якщо платник податку самостійно виявив помилку, зокрема невірно вказано код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки за КОАТУУ, у раніше поданій ним декларації, такий платник повинен подати:
• за КОАТУУ, який вказано невірно - уточнюючу декларацію, в якій відобразити до зменшення податкове зобов'язання з плати за землю без застосування штрафів, передбачених п. 50.1 ПКУ;
• за правильним КОАТУУ - або річну декларацію, або щомісячні податкові декларації з плати за землю за типом "Звітна"

І. Розрахунок суми земельного податку

 Назва показника

Код графи

 Пояснення щодо заповнення

Категорія земельних ділянок

2

У графі 2 зазначається інформація щодо категорії/цільового призначення земельної ділянки зазначається відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548

Документи, що засвідчують / підтверджують право власності / користування

вид права 

У графі 3 вказується вид права на земельну ділянку:

1 - власність;

2 - постійне користування;

3 - оренда.

При поданні декларації із земельного податку у графі 3 розд. I буде проставлятись вид права "1" (якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності платника) або "2" (якщо земельна ділянка перебуває у постійному користуванні платника)

серія та номер документа 

У графі 4 вказується серія та номер документа, що посвідчує право власності та/або користування земельними ділянками (наприклад, серія та номер свідоцтва про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (земельну ділянку))

Державна реєстрація прав власності / користування (у разі наявності) 

дата (мм.рррр)  

У графі 5  зазначається дата (у форматі мм.рррр) державного акта на земельну ділянку (у разі наявності) 

номер 

 6

У графі 6 зазначається номер державного акта на земельну ділянку (у разі наявності) 

Кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності)

7

У графі 7 зазначається кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності)

Площа земельної ділянки

га 

У графі 8 зазначається площа земельної ділянки у га (з чотирма десятковими знаками). 

кв.м 

У графі 9 зазначається площа земельної ділянки в кв. м (з двома десятковими знаками). 

Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн) 

10 

У графі 10 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (якщо її проведено) (в гривнях з двома десятковими знаками).

Нормативна грошова оцінка землі має бути уточнена станом на 01 січня поточного року на коефіцієнт індексації.

Коефіцієнт індексації за 2017 рік – 1.

Нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (грн)

11 

У графі 11 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Чернігівській області (в гривнях з двома десятковими знаками) – для земель де не проведена грошова оцінка!!!

Ставка податку (%)

12 

У графі 12 вказується ставка земельного податку. 

Річна сума земельного податку (к. 8 або 9 х к. 10 або 11 х к. 12 / 100)

13

У графі 13 вказується річна сума земельного податку станом на 1 січня звітного року. 

Показник розраховується за формулою:
гр. 13 = гр. 8 або 9 х гр. 10 або 11 х гр. 12 / 100

Для декларації за місяць річна сума розраховується як для декларації за рік.

Пільга  

код пільги 

14 

У графі 14 зазначається код відповідної пільги згідно з Довідниками податкових пільг

розмір пільги

15

У графі 15 відображається розмір пільги відповідно до законодавства та/або рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, яким пільгу надано

сума пільги

16

У графі 16 вказується сума пільги зі сплати земельного податку.
На суму пільги зі сплати земельного податку зменшується показник річної суми земельного податку по відповідній земельній ділянці, щодо якої надано пільгу

Річна сума земельного податку (до сплати) (к. 13 - к. 16)

17 

У графі 17 вказується річна сума земельного податку станом на 1 січня звітного року, що підлягає сплаті до бюджету, за вирахуванням суми пільги з земельного податку. 

Показник розраховується за формулою:
гр. 17 = гр. 13 - гр. 16

Якщо пільга зі сплати земельного податку по відповідній земельній ділянці відсутня, то показник графи 13 дорівнює показнику графи 17

II. Розрахунок суми орендної плати

 Назва показника

Код графи

 Пояснення щодо заповнення

Категорія земельних ділянок

2

У графі 2 зазначається інформація щодо категорії/цільового призначення земельної ділянки зазначається відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548

Документи, що засвідчують / підтверджують право оренди земельної ділянки (договір оренди)

дата (мм.рррр) 

У графі 3 вказується дата укладення договору оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності

номер 

У графі 4 вказується номер договору оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності

Державна реєстрація прав оренди земельної ділянки

дата (мм.рррр)  

У графі 5 зазначається дата (у форматі мм.рррр) державної реєстрації договору оренди на земельну ділянку. 

У п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний надати копію договору до відповідного фіскального органу (ст. 25 Закону України "Про оренду землі")

номер 

У графі 6 зазначається номер державної реєстрації договору оренди на земельну ділянку 

Кадастровий номер земельної ділянки (у разі наявності)

7

У графі 7 зазначається кадастровий номер орендованої земельної ділянки (у разі наявності)

Площа земельної ділянки 

га. 

У графі 8 зазначається площа орендованої земельної ділянки у га (з чотирма знаками після коми).

кв.м 

У графі 9 зазначається площа орендованої земельної ділянки в кв.м (з двома знаками після коми). 

Нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн)

10 

У графі 10 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (в гривнях з копійками).

Нормативна грошова оцінка землі має бути уточнена станом на 01 січня поточного року на коефіцієнт індексації.

Коефіцієнт індексації за 2017 рік – 1.

Розмір орендної плати (%)

11 

У графі 11 вказується розмір орендної плати за земельну ділянку державної чи комунальної власності (з двома знаками після коми) – 0,03(це 3%)

Річна сума орендної плати (к. 8 або 9 х к. 10 х к. 11 / 100)

12 

У графі 12 вказується річна сума орендної плати станом на 1 січня звітного року.

Показник розраховується за формулою:

гр. 12 = (гр. 8 (або гр. 9) х гр.10 х гр. 11) / 100

Річна сума орендної плати:

• не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

III. Розрахунок податкового зобов'язання

 Назва показника

Код рядка

 Пояснення щодо заповнення

Нараховано на 20__ рік, усього

У рядку 3 вказується: 

• у графі 3 - річна сума нарахованого земельного податку (переноситься з рядка "Всього" графи 17 розд. I декларації) або орендної плати (переноситься з рядка "Всього" графи 12 розд. II декларації) за звітний (поточний) рік;

• у графах 4 - 15 - сума щомісячних платежів із земельного податку або орендної плати за місяцями (січень - грудень) звітного року.

Показники граф 4 - 15 розраховуються за формулою:
графи 4 - 15 = графа 3 / 12

Розбиваючи річну суму земельного податку (орендної плати) рівними частинами помісячно, округлення відбувається так:
- за 11 місяців звітного року округлення здійснюється за загальними правилами округлення;
- за останній місяць звітного року сума земельного податку (орендної плати) визначається як різниця річної суми земельного податку (орендної плати) та суми земельного податку (орендної плати) за перші 11 місяців. 

Нараховано на 20__ рік за даними раніше поданої декларації (р. 3 декларації, що уточнюється)

4

Рядки 4 - 10 заповнюються у разі виправлення помилок, допущених у деклараціях за минулі періоди.

У рядку 4 вказується сума нарахованого земельного податку або орендної плати за даними раніше поданої декларації.

Дані до рядка 4 переносять з  рядка 3 розд. III декларації, що уточнюється;

Якщо дані за минулий період, що уточнюється, вже раніше уточнювались, то до рядка 4 переноситься раніше нарахований платіж  із останньої уточнюючої декларації за цей період

Нараховано до збільшення податкового зобов'язання (позитивне значення (р. 3 - р. 4))

Рядок 5 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати земельного податку (орендної плати) до бюджету.

У графах 4 - 15 рядка 5 вказується сума збільшення податкового зобов'язання із земельного податку (орендної плати) в результаті уточнення показників на періоди, за якими не настав термін сплати.

Показник рядка 5 за відповідними графами (періоди (місяці)), за якими не настав термін сплати) розраховується таким чином: 

позитивне значення (р. 3 - р. 4)

Якщо різниця між показниками рядків 3 та 4 має від'ємне значення, то рядок 5 не заповнюється, а заповнюється рядок 6

Нараховано до зменшення податкового зобов'язання  (позитивне значення (р. 4 - р. 3)) 

Рядок 6 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до переплати земельного податку (орендної плати) до бюджету.

У графах 4 - 15 рядка 6 вказується сума зменшення податкового зобов'язання із земельного податку (орендної плати) в результаті уточнення показників на періоди, за якими не настав термін сплати.

Показник рядка 6 за відповідними графами (періоди (місяці)), за якими не настав термін сплати) розраховується таким чином: 

позитивне значення (р. 4 - р. 3)

Якщо різниця між показниками рядків 4 та 3 має від'ємне значення, то рядок 6 не заповнюється, а заповнюється рядок 5 

Сума штрафу ((колонки з 4 по 15 р. 5) х 3 % або 5 %)

7

Рядок 7 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати податку до бюджету за минулі періоди (заповнено рядок 7 розд. III).
 У графах 4 - 15 рядка 7 вказується сума штрафу (3% від суми заниження)

Сума пені 

8

Рядок 8 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати податку до бюджету за минулі періоди (заповнено рядок 7 розд. III).

У грядку 8 вказується сума пені, що нараховується платником самостійно відповідно до вимог ст. 129 ПКУ.

Тобто якщо виявлено помилку за січень у строк після 20 лютого (останній день подання декларації за січень), але до 2 березня (останній строк сплати платежів за січень), то пеню не нараховуємо!

Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 % річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день

Зміст доповнення

 

У рядку «Зміст доповнення» вказується доповнення – наприклад робиться запис «Платник єдиного податку третьої групи»

До уваги платників податку на нерухоме майно

Платникам податку на нерухомість нагадуємо: 19 лютого – граничний термін подання декларації з податку на нерухомість для платників – юридичних осіб. Скористайтесь рекомендаціями ДФСУ для правильного заповнення декларації!

Справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, регулюється статтею 266 Податкового кодексу.

Платниками податку на нерухомість є власники житлової та нежитлової нерухомості.

Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року та до 20 лютого звітного року подають податкову декларацію з податку на нерухомість за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 10.04.15 р. № 408 контролюючому органу за місцезнаходженням об’єктів оподаткування.  Якщо підприємство має об’єкти нерухомості, розташовані в різних територіально-адміністративних районах, воно подає декларації окремо до контролюючих органів за місцезнаходженням таких об’єктів. Причому якщо деякі об’єкти розташовані в межах одного району, але на території різних сільських (селищних) рад, які мають різні коди КОАТУУ, то одному контролюючому органу слід подати окремі декларації за кожним кодом КОАТУУ. Тобто, кількість поданих декларацій відповідатиме кількості кодів КОАТТУ, за якими знаходяться об’єкти нерухомості. Таке роз’яснення можна бачити на ресурсі ЗІР (категорія 106.07).

Разом з декларацією подається додаток до неї, у якому наводяться відомості про наявні об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості.

Річна сума податку розбивається рівними частинами поквартально для сплати. Податок сплачується за місцем розташування об’єктів оподаткування авансовими внесками щокварталу до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Зверніть увагу!

Фізичні особи сплачують податок на підставі повідомлення-рішення, надісланого податковою. Починаючи із 2018 року фізособи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання у випадку,  якщо контролюючий орган своєчасно не надіслав (не вручив) фізособі податкове повідомлення-рішення з податку на майно.

Нижче наводимо  Алгоритм складання Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який оприлюднили на офіційному сайті ГУ ДФС у Чернігівській області:

Алгоритм складання

Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки


 Назва показника

 

Код рядка

 

Пояснення щодо заповнення

 

Порядковий номер за рік 

 

1.1.Т

 

У рядку 1.1.Т вказується порядковий номер декларації, що подається.  

Нумерація ведеться послідовно наростаючим числом від кількості поданих відповідних декларацій

 

Нумерація повинна вестись окремо за кожним типом декларації. Якщо подається перша декларація у звітному році, то в комірці "1.1.Т" проставляється "1". Якщо платник подає декларації до декількох контролюючих органів, то повинна вестись окрема нумерація декларацій за кожним із таких органів.

 

Тип декларації 

 

 

 

 

Звітна

 

01

У рядку 01 "Звітна" проставляється відмітка "Х" у разі подання річної декларації

Нова звітна

 

 02

У рядку 02 "Нова звітна" проставляється відмітка "Х", якщо в наданій раніше декларації була допущена помилка і вона виправляється шляхом подання нової декларації до настання граничного терміну її подання.

Уточнююча

 

03

У рядку 03 "Уточнююча" проставляється відмітка "Х", якщо виправляються помилки після настання граничного терміну подання декларації, шляхом подання уточнюючої декларації

 

Звітний податковий період

 

2

 

 

на  20__ рік

 

 

Вказується рік (арабськими цифрами), на який подається декларація

починаючи з

 

 

Реквізит "починаючи з" заповнюється у разі подання декларації за новостворені (нововведені) об'єкти житлової / нежитлової нерухомості або при переході права власності на об'єкт житлової / нежитлової нерухомості протягом звітного року.

Проставляється місяць (арабськими цифрами), з якого виникають податкові зобов'язання

з урахуванням уточнень з

 

 

Реквізит"з урахуванням уточнень з" заповнюється у разі уточнення податкових зобов'язань.

Зазначається місяць (арабськими цифрами), з якого здійснюється уточнення показників.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування. В такому випадку у комірці "з урахуванням уточнень" буде вказуватись місяць, в якому платник податку втратив право власності на об'єкт оподаткування

Повне найменування платника

 

У рядку 3 зазначається повне найменування юридичної особи відповідно до реєстраційних документів. Також зазначається статус юридичної особи - резидент чи нерезидент (проставляється відповідна помітка "Х") 

Податковий номер

 

У рядку 4 вказується індивідуальний податковий номер юридичної особи . Юридичні особи - нерезиденти зазначають реєстраційний (обліковий) номер платника податків, що присвоєний контролюючим органом.

Код виду економічної діяльності (КВЕД) 

 

У рядку 5 зазначається основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами .

Місцезнаходження платника 

 

У рядку 6 зазначається місцезнаходження юридичної особи, тобто його податкова адреса.

Адреса вказується у загальновстановленому порядку: вулиця, № будинку, № офісу, місто (населений пункт), район (якщо населений пункт не є райцентром), область (якщо місто не є обласним центром), поштовий індекс. Загальноприйнятими є також скорочення "вул." замість "вулиця", "буд." замість "будинок" тощо. Електронна адреса та факс зазначаються за бажанням платника

Найменування контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, до якого подається декларація

 

У рядку 7 вказується найменування контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, до якого подається декларація 

Код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості за КОАТУУ *

 

У рядку 8 вказується код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості за КОАТУУ.

Якщо платник податку має у власності декілька об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості на територіях різних сільських (селищних) рад, що належать до одного адміністративного району (коди органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості за КОАТУУ різні), то він подає до одного контролюючого органу декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, окремо по кожному коду органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості. При цьому кількість поданих декларацій буде відповідати кількості кодів органів місцевого самоврядування, за якими знаходяться об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості за КОАТУУ


   

Таблична частина

 Назва показника

Код графи

Пояснення щодо заповнення

Тип об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості (зазначається код)

 

2

У графі 2 вказується код об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості: 

1 - квартира;

2 - житловий будинок;

3 - інший об'єкт житлової нерухомості;

4 - будівля готельна;

5 - будівля офісна;

6 - будівля торговельна;

7 - гараж;

8 - будівля для публічних виступів;

9 - інша будівля

Загальна площа об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості

 

3

У графі 3 вказується загальна площа об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості.

Дані для  графи 3 беруться із правовстановлюючих документів.

Якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій, спільній сумісній власності, вказується загальна площа частки, якою володіє платник податку

Ставка податку

 

4

У графі 4 вказується ставка податку (наводиться з двома десятковими знаками).

Ставки податку встановлюються за рішенням місцевої ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Код пільги 

 

У графі 5 зазначається код пільги зі сплати податку (з довідника податкових пільг), встановленої відповідно до прийнятого рішення органів місцевого самоврядування.

Сума пільги зі сплати податку 

 

У графі 6 вказується сума пільги зі сплати податку за кодом, зазначеним у колонці 5, відповідно до прийнятого рішення органів місцевого самоврядування.

Показник вказується в гривнях з копійками (з округленням до двох десяткових знаків)

Річна сума податку на нерухоме майно, яка підлягає сплаті за даними платника

 

7

У графі 7 вказується річна сума податку (в гривнях з копійками (з округленням до двох десяткових знаків)), що розраховується, виходячи із загальної площі об'єкта нерухомості, на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт .

Показник визначається за формулою:

гр. 3 х гр. 4 - гр. 6

При виникненні права власності на новостворений (нововведений) об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості або при переході права власності на об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості протягом звітного року показники у графах 7-11 розраховуються з календарного місяця, в якому починають, та/або до календарного місяця, в якому припиняють діяти зазначені зміни.

    У рядку 6 вказується загальна сума нарахованого податку до сплати.

I квартал

 

8

Графи 8-11 заповнюються ідентично.

У графах вказується сума податку на нерухоме майно, що буде сплачена в І, ІІ, ІІІ та IV кварталах у розмірі авансових внесків. 

Річна сума податку розбивається на чотири квартали та вказується в графах 8-11. Розбиваючи річну суму рівними частинами поквартально, округлення відбувається так:

– за І, ІІ і ІІІ квартали звітного року округлення здійснюється за загальними правилами округлення.

– за останній IV квартал звітного року сума податку визначається як різниця річної суми податку та суми податку за перші три квартали.

У рядку 6 граф 8-11 вказується сума нарахованого податку до сплати поквартально.

Рядки 7-13 заповнюються у разі уточнення податкових зобов'язань протягом року

 

До декларації додаються:

 

 

 

 

Додаток

 

 

У комірці "Додаток "Відомості про наявні об'єкти житлової нерухомості" проставляється позначка "х". Позначка "х" буде проставлятися при поданні будь-якого типу декларації (звітна, нова звітна, уточнююча), оскільки додаток до декларації є її невід'ємною частиною.

Доповнення 

 

 

У комірці "Доповнення..." проставляється позначка "х" у випадку, якщо платник податків вважає, що дана форма податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов'язання (п. 46.4 ПКУ). Такі доповнення до декларації, які складені за довільною формою і вважаються невід'ємною частиною податкової декларації, подаються з поясненням мотивів їх подання.

 

Обов’язковим додатком до декларації  є  Відомості про наявні об'єкти житлової нерухомості.

Необхідно звернути увагу :

Облікові показники нарахованих та сплачених сум з Податку до бюджетів відображаються у інтегрованій картці платника, яка відкривається за кодом бюджетної класифікації згідно з Класифікацією доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року N 11, для сплати Податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів:

житлової нерухомості (коди типу об'єкта 1 - 3) на код бюджетної класифікації 18010100,

нежитлової нерухомості (коди типу об'єкта 4 - 9) на код бюджетної класифікації 18010400.

Декларування податкових зобов'язань за одним кодом органу місцевого самоврядування з Податку за звітний (податковий) період формою Декларації передбачено за житлові та нежитлові об'єкти нерухомості одночасно.

При цьому програмним забезпеченням автоматично здійснюється визначення сум податкових зобов'язань, що підлягають імпортуванню до інтегрованих карток платника за відповідними кодами бюджетної класифікації, що ідентифікуються за кодами типів об'єкта нерухомості, зазначених платником Податку у колонці 2 Декларації, шляхом підсумку сум податкових зобов'язань зазначених у колонці 7 Декларації за відповідними групами кодів типів об'єктів.

 

*Для м. Чернігова зазначаємо КОАТУУ 7410100000 без поділу на райони у місті.  

Роз'яснення Держстату щодо заповнення форми 1-ПВ (умови праці)

Особливістю  статистичної звітності з праці у 2018 році є подання респондентами, окрім форм 1-ПВ (місячна) та 1-ПВ (квартальна) «Звіт з праці», затверджених наказом Держстату від 10.06.2016 № 90, також форми № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці", затвердженої наказом Держстату від 26.06.2017 р. №150.

Згідно з Календарем подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2018 році, граничним терміном подання форми №1-ПВ (умови праці) за 2017 рік є 28 лютого 2018 року.

Зверніть увагу!

У відповідності до  Переліку форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватися респондентами в електронному вигляді у 2018 році, форма № 1-ПВ (умови праці) починаючи із звіту за 2017 рік може подаватись до органів статистики у електронному вигляді (форма S0300308).

Форма  № 1-ПВ (умови праці) подається один раз на два роки. Останній раз цю форму подавали за 2015 рік у 2016 році у редакції наказу Держстату від 12.06.2015 р. № 149.

У 2018 році форма № 1-ПВ (умови праці) складається за оновленою формою – згідно з наказом Держстату від 26.06.2017 р. №150. Тож Держстат вирішив полегшити респондентам складання вказаної форми і надав Роз'яснення щодо форми державного статистичного спостереження № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці" від 30.06.2017 № 17.4-12/4, яке можна завантажити на сайті Держстату .

Для зручності наших користувачів наводимо вказане Роз’яснення повністю:

 

Роз'яснення

щодо форми державного статистичного спостереження

№ 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці,

пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці"

Затверджую
Голова Державної служби статистики України
_____________ І. Є. Вернер
30 червня 2017 року

 

 

 

І. Загальні положення

1. Ці Роз’яснення містять інформацію щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці" (далі – форма).

2. Показники форми включають дані станом на 31 грудня звітного року.

Значення показників мають формат представлення у цілих числах.

3. Показники форми ґрунтуються на даних документів первинного обліку:

№ П-1 "Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу";

№ П-2 "Особова картка працівника";

№ П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки";

№ П-4 "Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)";

наказів щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, про затвердження переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівники яких мають право на пільги та компенсації, зокрема на пільгове пенсійне забезпечення, карт умов праці на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних місць, документів бухгалтерського обліку та інших документів, передбачених чинним законодавством.

4. Визначення показників форми здійснюється відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників (далі – Інструкція зі статистики кількості працівників), затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722 (зі змінами).

5. Показники форми характеризують юридичну особу або відокремлений підрозділ юридичної особи.

6. Форма складається з двох розділів.

7. Якщо на підприємстві у звітному році не було працівників, які працюють зі шкідливими умовами праці, форма вміщує дані тільки в рядках 10010, 10160, 10170 розділу І та в разі наявності пільг за особливий характер праці або працівників, які мають право на пенсії за віком на пільгових умовах, – у рядках 11140, 11070, 11080, 11110, 11120 розділу ІІ відповідно.

8. Рядки 10020-11140 не враховують працівників, які знаходяться у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею віку, встановленого чинним законодавством.

ІІ. Показники щодо умов праці

1. Показники розділу І форми базуються на результатах проведеної атестації робочих місць за умовами праці, які відображаються у картах умов праці.

2. Рядок 10010 містить дані про облікову кількість штатних працівників на кінець звітного року, визначену відповідно до положень глави 2 Інструкції зі статистики кількості працівників.

Показники узгоджуються з даними рядка 3070 форми № 1-ПВ (квартальна) "Звіт з праці".

3. Рядки 10020-10140 уміщують дані про облікову кількість штатних працівників (із рядка 10010), зайнятих на робочих місцях, де хоча б один шкідливий виробничий фактор перевищує гігієнічний норматив, установлений Державними санітарними нормами та правилами "Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу", затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.04.2014 № 248.

Рядок 10020 уключає дані про працівника один раз незалежно від кількості шкідливих виробничих факторів, що на нього впливають.

Рядки 10030-10140 містять дані за кожним шкідливим виробничим фактором окремо.

За рахунок того, що на працівника можуть впливати декілька шкідливих виробничих факторів, сума даних у рядках 10030-10140 може бути більшою порівняно з даними в рядку 10020.

4. Рядок 10150 містить інформацію про облікову кількість штатних працівників (із рядка 10020), зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, яким на кінець звітного року не виповнилося 18 років.

5. Рядок 10160 містить інформацію про облікову кількість штатних працівників (із рядка 10010), які відповідно до графіка змінності чи розкладу роботи постійно працюють у режимі трьох або чотирьох змін протягом однієї доби.

6. Рядок 10170 уміщує дані щодо облікової кількості штатних працівників служби охорони праці (із рядка 10010) відповідно до статті 15 Закону України "Про охорону праці". Для юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) з кількістю працівників менше 50 осіб рядок містить дані про кількість осіб із відповідною підготовкою, які виконують функції спеціалістів служби охорони праці, незалежно від порядку їх прийняття на зазначені посади (сумісництво, договірні засади тощо).

7. Рядок 10180 містить інформацію про рік останньої атестації робочих місць, проведеної відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (зі змінами).

ІІІ. Показники щодо пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими умовами праці та за особливий характер праці

1. Розділ ІІ форми містить дані про всіх штатних працівників облікового складу, які мають право на пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці, за особливий характер праці, а також на пенсії за віком на пільгових умовах.

Розділ не містить інформації щодо працівників, яким установлено пільги за будь-яким попереднім місцем роботи (посадою), а також пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС.

2. Рядок 11010 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які за результатами атестації робочих місць за умовами праці мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці згідно зі статтею 7 Закону України "Про відпустки" та додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.2003 № 679) (далі – додаток 1).

3. Рядок 11020 уміщує дані про кількість працівників (із рядка 11010), яким згідно з пунктом 2 постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 № 505 (зі змінами) надається щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими умовами праці понад тривалість, установлену додатком 1.

Рядок 11020 також містить дані про кількість працівників, яким згідно з пунктом 4 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженого наказом Мінпраці України від 30.01.1998 № 16, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.1998 за № 57/2497 (зі змінами), надається щорічна додаткова відпустка за рахунок власних коштів підприємства.

4. Рядок 11030 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), яким згідно з Порядком застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 23.03.2001 № 122, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.04.2001 за № 304/5495, колективним договором установлена скорочена тривалість робочого тижня за роботу зі шкідливими умовами праці.

5. Рядок 11040 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які за результатами атестації робочих місць за умовами праці мають право на підвищену оплату праці відповідно до статті 100 Кодексу законів про працю України.

6. Рядок 11050 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які зайняті на робочих місцях, де в повітрі робочої зони є перевищення граничнодопустимих концентрацій хімічних речовин, зазначених у Переліку хімічних речовин, при роботі з якими в профілактичних цілях рекомендується вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я СРСР від 04.11.1987 № 4430-87, та які згідно з Порядком безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 16.12.1987 №  731/П-13, мають право на отримання безкоштовно молока або інших рівноцінних харчових продуктів.

7. Рядок 11060 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на отримання безкоштовно лікувально-профілактичного харчування у зв’язку з особливо шкідливими умовами праці згідно з Переліком виробництв, професій і посад, робота в яких дає право на безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування у зв’язку з особливо шкідливими умовами праці, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 07.01.1977 № 4/П-1 (зі змінами).

8. Рядок 11070 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці згідно зі статтею 8 Закону України "Про відпустки" та додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.2003 № 679) (далі – додаток 2).

9. Рядок 11080 уміщує дані про кількість працівників (із рядка 11070), яким згідно зі статтею 7 Закону України "Про охорону праці" за рахунок власних коштів підприємства надається додаткова відпустка за особливий характер праці, передбачена колективною угодою (договором), понад тривалість, установлену додатком 2.

10. Рядок 11090 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за роботу з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі – Закон), Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, і за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

11. Рядок 11100 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці згідно з пунктом "б" статті 13 Закону, Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, і за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

12. Рядок 11110 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктами "в"-"з" статті 13 та статтею 14 Закону.

13. Рядок 11120 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на пенсію за вислугу років згідно зі статтями 51-55 Закону.

14. Рядок 11130 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за рахунок коштів підприємства.

15. Рядки 11090-11130 уміщують дані щодо працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також тих, які вже скористались цим правом, але продовжують працювати на цих самих робочих місцях. Дані щодо одного й того самого працівника зазначені рядки містять тільки один раз.

16. Рядок 11140 містить дані про кількість працівників (із рядка 10010), які мають право на хоча б один із видів пільг, компенсацій, зазначених у рядках 11010-11130.

Рядок 11140 уключає дані про працівника один раз незалежно від кількості пільг та компенсацій, на які працівник має право.

17. Правильність даних, наведених у формі, можна перевірити шляхом проведення арифметичного контролю.

Рядки та графи

форми № 1-ПВ (умови праці)

Умови контролю

Рядки та графи форми № 1-ПВ (умови праці) та інших форм

Контролі всередині розділів

Розділ І

ряд. 10010 гр. 1

0

ряд. 10020 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 10160 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 10170 гр. 1

< або =

ряд. 10010 гр. 1

гр. 1,2 кожного рядка з 10030 по 10150

< або =

відповідно гр. 1,2 ряд. 10020

гр. 2 кожного рядка з 10010 по 10160

< або =

гр. 1 рядків з 10010 по 10160 відповідно

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд. 10160 гр. 1 - ряд. 10160 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

(гр. 1 - гр. 2) кожного рядка з 10030 по 10150

< або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

якщо ряд. 10020 гр. 1

> 0, то

ряд. 10180 повинен бути заповненим

сума (ряд. 10030 ÷ ряд. 10140) гр. 1,2

> або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

Розділ ІІ

ряд. 11080 гр. 1,2

< або =

ряд. 11070 гр. 1,2 відповідно

гр. 2 кожного рядка з 11010 по 11140

< або =

гр. 1 відповідного рядка з 11010 по 11140

ряд. 11020 гр. 1,2

< або =

ряд. 11010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11060 гр. 1,2

< або =

ряд. 11090 гр. 1,2 відповідно

гр. 1,2 кожного рядка з 11010 по 11130

< або =

ряд. 11140 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11020 гр. 1 - ряд. 11020 гр. 2

< або =

ряд. 11010 гр. 1 - ряд. 11010 гр. 2

ряд. 11060 гр. 1 - ряд. 11060 гр. 2

< або =

ряд. 11090 гр. 1 - ряд. 11090 гр. 2

(гр. 1 - гр. 2) кожного рядка з 11010 по 11130

< або =

ряд. 11140 гр. 1 - ряд. 11140 гр. 2

сума (ряд. 11010 ÷ ряд. 11130) гр. 1,2

> або =

ряд. 11140 гр. 1,2 відповідно

якщо ряд. 11140 гр. 1,2

= 0, то

сума (ряд. 11010 ÷ ряд. 11130) гр. 1,2 = 0

якщо сума (ряд. 11010 ÷ ряд. 11130) гр. 1,2

= 0, то

ряд. 11140 гр. 1,2 = 0

Міжрозділові контролі

ряд. 11020 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11050 гр. 1,2

< або =

ряд. 10110 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11070 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11080 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11110 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр.1,2 відповідно

ряд. 11120 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

гр. 1,2 кожного рядка з 11010 по 11060

< або =

відповідно гр. 1,2  ряд. 10020

ряд. 11090 гр. 1,2

< або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11100 гр. 1,2

< або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

ряд. 11130 гр. 1,2

< або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

(гр. 1 - гр. 2) кожного рядка з 11010 по 11060

< або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

ряд.11090 гр.1 - ряд.11090 гр. 2

< або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

ряд.11100 гр.1 - ряд.11100 гр. 2

< або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

ряд.11130 гр.1 - ряд.11130 гр. 2

< або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

ряд.11140 гр.1 - ряд.11140 гр. 2

> або =

ряд. 10020 гр. 1 - ряд. 10020 гр. 2

ряд. 11140 гр. 1,2

> або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

ряд.11140 гр. 1 - ряд.11140 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд. 11140 гр. 1,2

< або =

ряд. 10010 гр. 1,2 відповідно

ряд.11070 гр. 1 - ряд.11070 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд.11080 гр. 1 - ряд.11080 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд.11110 гр. 1 - ряд.11110 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд.11120 гр. 1 - ряд.11120 гр. 2

< або =

ряд. 10010 гр. 1 - ряд. 10010 гр. 2

ряд. 11090 гр. 1,2 + ряд. 11100 гр. 1,2

< або =

ряд. 10020 гр. 1,2 відповідно

Взаємозв’язок між формами

ряд. 10010 гр. 1

 =

ряд. 3070 гр. 1 ф. № 1-ПВ (квартальна)

ряд. 10010 гр. 2

 =

ряд. 3070 гр. 2 ф. № 1-ПВ (квартальна)

         


18. Роз’яснення щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про умови праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці" від 12.06.2015 № 17.4-12/5 є недійсними.

 

 

В. о. директора департаменту

статистики праці Держстату                                                                                                                 А. В. Солоп

 

30.06.2017  № 17.4-12/4

Декларація з податку на прибуток підприємств: строки та форма подання

Станом на 01.01.2018 року чинною для подання є форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 (у редакції наказу МФУ від 28.04.2017 № 467).

Відповідно до п.п. 49.18 ПКУ, ця декларація подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Тобто, для декларації з податку на прибуток підприємств, яка складається за звітний рік, визначено єдиний строк її подання – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року, незалежно від того,  за який базовий звітний період складається декларація – квартал або рік.

Для всіх платників граничний строк подання декларації з податку на прибуток підприємств  - 1 березня 2018 року.

Платники податку на прибуток, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, та подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств в електронному вигляді, використовують форму з ідентифiкатором J0100116 згідно з Реєстром форм електронних документів.

Платники податку на прибуток, що використовують базовий звітний (податковий) період рік, та подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств в електронному вигляді, використовують форму з ідентифiкатором J0108104 згідно з Реєстром форм електронних документів.

Згідно з п.п. 46.2 ПКУ, платник податку подає разом з податковою декларацією фінансову звітність, яка є додатком до податкової декларації з податку на прибуток та її невід’ємною частиною. Декларація подається після подання фінансової звітності і отримання квитанцій щодо її прийняття.

Пальне для бізнесу: український досвід обміну електронними документами в ОККО

Перехід на обмін електронними документами – це логічне і необхідне рішення кожної сучасної компанії. Електронні комунікації все більше проникають в усі робочі процеси. По-перше, це тренд сьогодення. По-друге, це відмінний інструмент для швидкого закриття угод при будь-якому об’ємі документів.

Електронний обмін документами (EDI – electronic document interchange) в Україні набирає обертів і програма M.E.Doc – це пальне, яке забезпечує бізнесу підсилений якісний шлях з використанням обміну е-документами!

ОККО працює і з юридичними особами щодо реалізації нафтопродуктів і з безліччю представників малого та середнього бізнесу. Адже окрім автозаправних комплексів, це і безліч приємних для автолюбителів послуг, як магазини, можливість випити кави та смачно поїсти в дорозі. Забезпечення цього вимагає великого обміну документами перед тим, як все буде представлено споживачу.

Керівник департаменту корпоративних продаж мережі АЗК «ОККО» Кучабська Ірина розповідає:

 

 «Перед тим, як запроваджувати електронний документообіг на ОККО, ми вирішили дізнатись у наших клієнтів, чи зацікавить їх таке нововведення, адже ми співпрацюємо з чималою кількістю підприємств, підприємців та фізичних осіб із різноманітних сфер бізнесу і у всіх є свої нюанси ведення документообігу».

Маючи прогресивний погляд на робочі процеси, і ОККО  і їх партнери швидко оцінили переваги переведення роботи з документами в електронний формат.

Для найшвидшого і найзручнішого закриття угод з усім об’ємом документів було обрано програму M.E.Doc, яка дозволяє складати документи в електронному форматі і обмінюватися ними, та, одна з найпопулярніших функцій – здавати звітність до контролюючих органів.

Це повністю вирішило питання використання будь-яких додаткових ресурсів для зовнішнього документообігу компаній і роботи зі звітністю, більш того, призвело до економії робочого часу співробітників, який вони раніше витрачали на обмін документами.

«Майже всіх зацікавила така можливість і вони надзвичайно легко та швидко відмовились від обміну паперовими примірниками. Це не дивно, адже ми добре знаємо скільки потрібно ресурсу, щоб вчасно оформляти різноманітні накладні та акти, погоджувати їх, а потім ще й зберігати.

Тепер все це відбувається практично миттєво.

Електронний документообіг із M.E.doc не лише дозволив оптимізувати роботу, а й дав можливість краще контролювати всі процеси. З моменту старту проекту пройшло небагато часу, але вже сміливо можна стверджувати, що від нього виграли всі -  як клієнти, так і наша компанія», - ділиться першими враженнями Ірина Кучабська.

Так, в української компанії, з такою масивною діяльністю, як роздрібна реалізація пального та супутніх товарів,  є можливість використовувати найширший функціонал електронного документообігу та звітності, який є на сьогодні в Україні:

 • Швидкість узгодження та обробки документів

Будь-яка госпоперація може бути проведена миттєво: створення електронного документу, підписання ЕЦП та відправка документу контрагентові займає всього кілька хвилин.

 • Всі контрагенти вже готові до обміну документами

Вже зараз близько 80% ринку мають доступ до електронного документообігу в програмі M.E.Doc зі звичними можливостями електронної звітності. Тобто ваш контрагент вже готовий приймати електронні документи - вам залишається лише знайти його в Єдиному довіднику контрагентів M.E.Doc та надіслати документ.

 • Відповідність діючому українському законодавству

Працюйте з первинними документами в електронному вигляді, виставляйте рахунки, реєструйте податкові накладні, підписуйте все ЕЦП, формуйте звітність – вся робота з електронними документами відповідає Законам України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронний цифровий підпис», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Податковому Кодексу та іншим відповідним нормативно-правовим актам.

 • Легко зберігати документи

Завдяки функціоналу вивантаження документів на будь-який фізичний носій, ви можете формувати свій архів документів, в якому їх легко знайти, робити резервні копії й, за необхідності, у будь-яку мить роздрукувати е-документ. Це не ставить у залежність від роботи серверів, а також спрощує процедуру податкових та інших перевірок, і додатково забезпечує зберігання документів.

Як працює впровадження електронного документообігу

1. Оберіть програму M.E.Doc для обміну електронними документами.

2.Оформіть електронний цифровий підпис для усіх підписувачів, а також електронну цифрову печатку за необхідності.

3.Укладіть угоду із постачальником послуг електронного документообігу.

4. Укладіть угоду із територіальним відділом ДФС, де ви зареєстровані, щодо визнання електронних документів.

5. Повідомте своїх контрагентів про використання електронного документообігу.

6. Авторизуйтесь в своєму обліковому записі та починайте обмін електронними документами з бізнес-партнерами по всій Україні.

Окремі особливості адміністрування податків у 2018 році

Наш сьогоднішній матеріал присвячений огляду змін у порядку адміністрування податків і зборів, запроваджених  з 1 січня 2018 року  Законом України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (далі — Закон 2245).

Пунктом 1 Закону 2245 внесено зміни і доповнення до ст.12 ПКУ, у відповідності до яких з 1 січня 2018 року діє новий порядок оприлюднення ставок місцевих податків і зборів, а саме:

- ДФСУ  зобов’язана до 15 липня поточного року на своєму веб-сайті оприлюднювати зведену інформацію про розмір та дату встановлення місцевих податків на відповідних територіях, а також про проведену нормативну грошову оцінку земель;

-  платники місцевих податків звільняються від відповідальності за порушення, спричинені помилкою у зведеній інформації, розміщеній на офіційному веб-сайті ДФСУ.

Пунктами 2, 10 та 11 Закону 2245  внесено зміни до статей 14.1.2463.3 та 64.7 ПКУ щодо критеріїв визначення та порядку обліку великих платників податків.

- Стосовно критеріїв віднесення до категорії великих платників податків: великими платниками податків тепер вважатимуться суб’єкти господарювання, якими сплачено до бюджету платежів, що контролюються ДФС, в еквіваленті 1 млн євро (раніше — 20 млн грн). При цьому обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири квартали має становити для таких платників в еквіваленті 50 млн євро (раніше — 1 млрд грн).

Стосовно порядку обліку великих платників податків в органах ДФС запроваджено, зокрема:

- облік великих платників податків за неосновним місцем обліку в Офісі великих платників податків ДФС та його територіальних підрозділах щодо наявних у межах відповідного населеного пункту об'єктів оподаткування такого великого платника податків;

- ДФС отримала право приймати рішення про зміну основного та неосновного місць обліку великого платника податків та переведення їх на облік в Офіс великих платників ДФС та його територіальні підрозділи, якщо такий платник не зробить цього самостійно.

Зверніть увагу!

ДФСУ оприлюднила Реєстр великих платників податків на 2018 рік.

Пунктом 6 Закону 2245 визначені нові терміни зберігання «трансфертних» документів (ст. 44.3 ПКУ), а саме:

- документи й інформацію, необхідну для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до ст. 39 ПКУ, потрібно зберігати не менш як 2555 днів із дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання — з передбаченого ПКУ граничного строку подання такої звітності.

Пунктом 4 Закону 2245 внесено зміни до ст.21 ПКУ, а саме:

- запроваджена норма щодо відшкодування за рахунок коштів державного бюджету шкоди, завданої платнику податків незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи контролюючого органу;

-  передбачена відповідальність такої  особи перед державою  в порядку регресу. 

Пунктом 17 Закону 2245 внесено доповнення до статті 126 ПКУ, яким передбачено звільнення фізичних осіб - платників податку на майно від відповідальності за несвоєчасну сплату податку на майно, якщо контролюючий орган своєчасно не надіслав (не вручив) фізичній особі податкове повідомлення-рішення.

Пунктами 15 та 18 Закону 2245 з 1 січня 2018 року посилено контроль та відповідальність платників акцизного податку за порушення вимог законодавства в частині обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками:

- інформація про порушення вимог законодавства в частині обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками з 1 січня 2018 року слугуватиме підставою для проведення фактичної перевірки (ст. 80.2.5 ПКУ);

- за відсутність таких лічильних приладів на акцизних складах, на яких здійснюються виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, а також за відпуск пального без їх застосування, накладатимуть штраф у розмірі одного прожиткового мінімуму  для працездатної особи, (у 2018 р. - 1762 грн), за кожний кубічний метр об'єму резервуарів, на яких не встановлено такі прилади, але не менше 15 тис. грн.; за повторне протягом року вчинення такого порушення призупинятиметься реєстрація платника акцизного податку з реалізації пального до моменту обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками (ст. 128-1 ПКУ).

Змінами, внесеними пунктом 2 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2245 до ст.234-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що поряд з керівними органів доходів і зборів та їх заступниками розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право і уповноважені ними посадові (службові) особи.

Звіт про суми податкових пільг

Закінчився перший місяць нового 2018 року. Настає період звітування платників за результатами господарської діяльності 2017 року.

У нашому матеріалі ми хочемо нагадати нашим читачам, які користуються податковими пільгами, про необхідність вчасно подати до контролюючого органу Звіт про суми податкових пільг.

Звертаємо увагу, що Звіт про суми податкових пільг, форму якого затверджено постановою КМУ від 27.12.10 р. № 1233 «Про порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг» (далі – Звіт про пільги)  починаючи із 2017 року у відповідності до п.46.1 ПКУ набув статусу податкової декларації.

Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг (далі – Порядок № 1233) є обов’язковим для виконання суб’єктами господарювання, які відповідно до ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг (п. 1 Порядку № 1233).

Нагадаємо, що відповідно до п.30.1 ПКУ податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п.30.2  ПКУ.

Пунктом 3 Порядку № 1233 визначено, що звіт про суми податкових пільг подається суб’єктом господарювання за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб’єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.

Як відомо нашим читачам, неподання або несвоєчасне подання платником податків декларацій чи іншої обов’язкової звітності відповідно до ст. 120.1 ПКУ має наслідком накладення штрафу в розмірі 170 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, а повторне протягом року аналогічне порушення - накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Таким чином, за неподання або несвоєчасне подання Звіту про пільги застосовуються штрафні санкції, передбачені  ст. 120.1 ПКУ.

Про це вчергове нагадують податківці у листі ДФСУ   від 17.01.2018  № 1390/7/99-99-12-02-04-17 «Про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання (неподання) звіту про суми податкових пільг».

Насамкінець дещо про особливості  складання та подання Звіту про пільги.

Звіт про суми податкових пільг заповнюється з початку року наростаючим підсумком.

Звіт про пільги подається до контролюючого органу за місцем реєстрації суб’єкта господарювання (тому філії та структурні підрозділи звіт не подають).

Формою звіту і Порядком 1233 не передбачено механізм подання уточнюючого звіту, тому допущені помилки слід виправляти в наступному Звіті в межах року.

Для складання Звіту про пільги слід користуватись затвердженими ДФСУ Довідниками податкових пільг, які містять вичерпні переліки пільг, встановлені Податковим кодексом.

При складанні Звіту про пільги за 2017 рік використовуються наступні довідники: Довідник № 85/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, та Довідник №85/2 інших податкових пільг станом на 31.12.2017 року.

Для правильного заповнення даних Звіту про пільги щодо ПДВ варто скористатись положеннями наказу ДПАУ від 29.03.2011  № 167 «Про затвердження Порядку визначення сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг  за операціями, які здійснюються на митній території України»

Бюджет 2018: на що вплинула зміна соціальних стандартів

Наш сьогоднішній матеріал присвячено темі, що хвилює не лише бухгалтерів, а й кожного пересічного українця. Мова піде про цифри Державного бюджету на 2018 рік, які реально впливають на добробут кожного із нас.

Як відомо, Конституція України передбачає обов’язок держави щодо забезпечення певного рівня потреб людини у матеріальних благах та послугах. З метою визначення необхідних фінансових ресурсів для реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, передбачених Конституцією України, законодавством встановлюються так звані державні соціальні гарантії і соціальні стандарти.

Базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти згідно ст.6 Закону України від 05.10.2000 р. № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", є прожитковий мінімум (ПМ).

Прожитковий мінімум являє собою вартісну величину набору продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, необхідних для  нормального функціонування організму людини та задоволення її основних соціальних та культурних потреб. Ст.1 Закону України від 15.07.1999 р.  № 966-XIV «Про прожитковий мінімум» передбачає визначення прожиткового мінімуму у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для наступних груп населення:

 • дітей віком до 6 років;
 • дітей віком від 6 до 18 років;
 • працездатних осіб;
 • осіб, які втратили працездатність.

Ще однією державною соціальною гарантією, обов'язковою для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників в Україні, яка встановлюється щорічно законом України про Державний бюджет, є мінімальна заробітна плата (МЗП).

Кодекс законів про працю, ст.95 визначає мінімальну заробітну плату як встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці, який не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

1 січня 2018 року набрав чинності Закон України від 07.12.2017 р. №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" (Закон 2246).  У ньому поряд з обсягами доходів, видатків, бюджетних кредитів та граничного обсягу дефіциту бюджету затверджено і розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Розміри ПМ та МЗП на 2018 рік, встановлені Законом 2246

ПМ у 2018 році  згідно ст.7 Закону 2246 підвищуватиметься тричі і становитиме:

ПМ  на одну особу в розрахунку на місяць (загальний показник):

 • з 1 січня 2018 року - 1700 гривень,
 • з 1 липня - 1777 гривень,
 • з 1 грудня - 1853 гривні.

Для основних соціальних і демографічних груп населення.

ПМ для дітей віком до 6 років:

 • з 1 січня 2018 року - 1492 гривні,
 • з 1 липня - 1559 гривень,
 • з 1 грудня - 1626 гривень;

ПМ для дітей віком від 6 до 18 років:

 • з 1 січня 2018 року - 1860 гривень,
 • з 1 липня - 1944 гривні,
 • з 1 грудня - 2027 гривень;

ПМ для працездатних осіб:

 • з 1 січня 2018 року - 1762 гривні,
 • з 1 липня - 1841 гривня,
 • з 1 грудня - 1921 гривня;

ПМ для осіб, які втратили працездатність:

 • з 1 січня 2018 року - 1373 гривні,
 • з 1 липня - 1435 гривень,
 • з 1 грудня - 1497 гривень.

МЗП протягом 2018 року відповідно до ст.9 Закону 2246 становитиме:

у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 гривні;

у погодинному розмірі: з 1 січня - 22,41 гривні.

Показники, що залежать від ПМ та МЗП

Передбачене Законом 2246 підвищення  соціальних стандартів має наслідком зміну цілої низки важливих показників. Зазначимо деякі з них.

Наприклад, розмір ПМ використовується при розрахунку:

Встановлений у Держбюджеті розмір МЗП використовують для обчислення:

 • доплати до МЗП
 • граничного розміру не підтверджених документально добових витрат по Україні, що не включаються до оподатковуваного доходу у відповідності до абзацу шостого ст.170.9.1 ПКУ (не більш як 0,1 розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день відрядження по Україні); 
 • мінімального розміру статутного капіталу акціонерного товариства (1250 МЗП згідно ст.14 Закону України від 17.09.2008 р. № 514-VI «Про акціонерні товариства»);
 • максимальної бази нарахування єдиного внеску (ЄСВ), яка у відповідності до пп.4 ст.1 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску» становить 15 МЗП;
 • мінімального страхового внеску (добуток МЗП і ставки єдиного внеску) -  див.ст.4 та ст.7  Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску»;
 • фіксованої ставки єдиного податку для платників другої групи (до 20% МЗП) відповідно до пп.293.1, 293.2 ПКУ;
 • граничної суми лікарняних (у розмірі МЗП) і декретних (у розмірі 2 МЗП) у випадках, передбачених  ч.4 ст.19 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове держане соціальне страхування)
 • інші важливих показників.

Насамкінець зазначимо, що підвищення мінімальної заробітної плати автоматично привело і до збільшення штрафних санкцій, які загрожують порушникам трудового законодавства, оскільки штрафні санкції розраховуються виходячи із МЗП. Детальні матеріали дивіться на офіційному сайті регіонального управління праці.

Статистична звітність у 2018 році

Зазначається, що вказаний перелік форм розширюватиметься в міру їх реалізації в електронному вигляді. Якщо є необхідність подання форми статистичної або фінансової звітності до дати її включення в зазначений перелік форм, то таку форму можна подати у паперовому вигляді.

Повний перелік усіх чинних у 2018 році статистичних форм затверджено наказом Держстату  від 20 грудня 2017 року № 330, з ним можна ознайомитись у рубриці  Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2018 рік.

Про терміни подання тієї чи іншої статистичної форми ви дізнаєтесь, зазирнувши у Календар подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2018 році.

Про зміну термінів та періодичності подання статистичних форм, відміну чи запровадження нових форм державних статистичних спостережень Держстат інформує у розділі Зміни у поданні форм державних статистичних спостережень до органів державної статистики у 2018 році офіційного веб-сайту.

Подання  даних органам державної статистики передбачено нормами діючого законодавства, зокрема, Господарським кодексом України (ст.19 пункт 8) та Законом України  “Про державну статистику”. Згідно зі статтею 18 Закону України “Про державну статистику” респонденти зобов’язані безкоштовно у повному обсязі, за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, у визначені терміни подавати органам державної статистики достовірну статистичну інформацію і дані бухгалтерського обліку.

Неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням тягне за собою накладення штрафу на громадян – у розмірі від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян згідно статті 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В програмі «М.E.Doc» реалізовані всі форми статистичної звітності та всі довідники, які використовуються таких формах для своєчасного подання статистичної звітності в поточному періоді.